Podle analytika společnosti Cyrrus Lukáše Kovandy trh práce vykazuje známky přehřívání. Upozornil, že průmyslníci se kvůli nedostatku vhodné pracovní síly potýkají s rostoucím objemem nedodělků. Zejména v oblastech průmyslových zón klesla míra nezaměstnanosti na minima. \"V ČR nadále nenajdeme jediný okres, v němž by míra nezaměstnanosti převyšovala deset procent, což je historicky bezprecedentní situace,\" poznamenal.
Podle čísel Úřadu práce ČR byla v květnu nejvyšší nezaměstnanost na Karvinsku s 9,7 procenta. Naopak v okrese Rychnov nad Kněžnou, kde má automobilka Škoda Auto v Kvasinách svůj výrobní závod, činí nezaměstnanost 1,3 procenta.
V květnu nezaměstnanost klesla na 4,1 procenta z dubnových 4,4 procenta. Lidí bez práce bylo v květnu 308.521, což bylo nejnižší číslo za květen od roku 2008, tedy od doby před ekonomickou krizí. Zatímco nezaměstnaných ubývá, volných pracovních míst je stále více. V květnu jejich počet přesáhl 174.000.
Z jednotlivých regionů měl stále nejvyšší nezaměstnanost Ústecký kraj s 6,6 procenta. Naopak nejnižší byl podíl nezaměstnaných opět v Plzeňském kraji, kde činil 2,6 procenta.
Podle analytika UniCredit Bank Jiřího Poura trh práce již naráží na své limity. O pracovníky je nouze, což tlačí na velmi rychlý růst mezd. To ukázala například minulý týden data o květnovém průmyslu. Průměrná mzda v průmyslových podnicích rostla meziročně o 9,2 procenta a dosáhla 32.939 korun. Také ve stavebnictví dostali zaměstnanci přidáno, jejich mzda stoupla v květnu meziročně o 7,3 procenta na 33.944 korun. V prvním čtvrtletí průměrná hrubá měsíční mzda v Česku činila 27.889 korun.