Podle analytika ČSOB Petra Dufka jsou za meziročním růstem cen v první řadě potraviny. Rostou však i náklady na bydlení, ceny v hotelech a restauracích či za oblečení. Poptávka po zboží je silná, takže nenutí zlevňovat spotřební zboží dovážené z Asie, za které se platí v dolarech. K dolaru koruna od začátku roku posílila o 12 procent.
Analytici Raiffeisenbank očekávají, že pokles cen u čerpacích stanic i alkoholických nápojů vyváží růst cen některých služeb. Podle nich v červnu mírně zdražily zejména rekreace a služby ve stravování a ubytování.
Klíčovým zdrojem růstu cen jsou podle analytika Cyrrusu Lukáše Kovandy stoupající reálné mzdy a kupní síla obyvatelstva. Zdražují potraviny, výrazně například máslo nebo vejce, zatímco v červnu dále zvolnil růst cen pohonných hmot. Ke konci měsíce se například benzin Natural 95 prodával v průměru levněji než loni ve stejnou dobu.
V květnu meziroční růst spotřebitelských cen zrychlil na 2,4 procenta z dubnových dvou procent. Ceny rostly například u vajec, másla nebo cukru, ale také u pečiva, masa, mléka a sýrů. Levnější naopak bylo teplo a teplá voda. Meziroční inflace tak byla o dvě desetiny procentního bodu nižší, než očekávala Česká národní banka. Meziměsíčně spotřebitelské ceny v květnu stouply o 0,2 procenta.