\"Ve všech čtyřech nově potvrzených případech byla mrtvá těla nalezena v již dříve postižených katastrech. Dvakrát šlo o Zlín-Lužkovice, po jednom případu pak přibylo ve Zlíně-Přílukách a Kostelci u Zlína,\" uvedl Majer.
Kromě zmíněných katastrů byli v uplynulých dnech pozitivně testováni uhynulí divočáci také v Hvozdné. V závěru minulého týdne byla na africký mor prasat otestována i dvě divoká prasata ze Vsetínska, ale s negativním výsledkem. Zdroj nákazy se dosud nenašel.
Jednou z možností, jak se mohla choroba na české území dostat, je přenos skrze potraviny. \"Zatím vše nasvědčuje tomu, že nějakým způsobem muselo dojít k zavlečení přímo na to místo,\" řekl již dříve ČTK ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. Kdyby šlo podle něj o přenos skrze populaci divokých prasat, zjistil by se podle něj nejspíš hromadný úhyn. \"Mohlo navíc jít o jiný zdroj než divoká prasata nebo potraviny, jestli tam někdo něco vyhodil, těžko říct,\" doplnil. Z blízkých území okolních států nemají veterináři informace o výskytu nemoci.
Takzvaná zamořená oblast, ve které platí mimořádná veterinární opatření, se původně týkala jen desetikilometrového okruhu kolem místa, kde byli nalezeni první dva uhynulí divočáci, u nichž se nákaza potvrdila. V pondělí 3. července se oblast rozšířila na celý okres Zlín. Platí v ní zákaz lovu a krmení divokých prasat, veterináři také kontrolovali prasata chovaná v evidovaných chovech v této zóně.
Veterináři již po prvním potvrzení výskytu afrického moru prasat testovali prasata chovaná společností Zemet u Zlína, výsledky byly negativní, zvířata jsou tam zdravá. Minulé pondělí po rozšíření zamořené oblasti testovali i prasata chovaná společnostmi Lukrom a Zemědělci Vlachovice. Také tam byly výsledky kontrol negativní.
V původní vymezené oblasti museli lidé také nahlásit doma chovaná prasata, v rozšířené zóně se však soupis domácích prasat dělat nebude.
První dva uhynulí divočáci, u kterých se později potvrdil africký mor prasat, byli nalezeni 21. a 22. června na kraji Zlína poblíž areálu Krajské nemocnice T. Bati. Africký mor prasat se v Česku objevil poprvé, přenášejí jej volně žijící zvířata, pro lidi není nebezpečný. Chovatelé musí prasata ustájit tak, aby nemohla přijít do kontaktu s divokými prasaty. Za porušení hrozí fyzickým osobám pokuty až 50.000 Kč, právnickým osobám či podnikatelům až dva miliony korun.