Mírný pokles inflace měly na svědomí zejména ceny pohonných hmot, u nichž se meziroční růst podstatně zmírnil v návaznosti na oslabení dolaru a nízké ceny ropy. K poklesu rovněž přispělo zpomalení růstu cen ve skupině odívání a obuv. Na růst inflace na druhé straně působily vyšší ceny potravin, jejichž meziroční změna dosáhla nejvyšší úrovně od srpna 2013, uvedl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský.
Inflace by se podle analytika Komerční banky Viktora Zeisela měla tento rok celou dobu držet nad dvouprocentním inflačním cílem ČNB. Navíc čeká, že na podzim ještě zrychlí na 2,5 procenta. Předpokládá totiž, že jádrové ceny (očištěné o sezonní vlivy) budou pokračovat v postupném růstu a budou i nadále převažovat nad dezinflačními tlaky, které přicházejí ze zahraničí. \"Cenový vývoj tedy nahrává tomu aby se ČNB stala první centrální bankou v regionu, která přistoupí ke zvyšování sazeb v současném hospodářském cyklu. K tomuto kroku dojde již na srpnovém měnově politickém zasedání,\" řekl ČTK.
Inflace je v posledních měsících do velké míry ovlivněna cenami tradičně kolísavých položek, tedy potravin a pohonných hmot, což není z pohledu měnové politiky ČNB natolik významné, doplnil analytik ING Bank Jakub Seidler. Díky příznivému ekonomickému vývoji a zrychlující dynamice mezd je naopak jádrová inflace nad očekáváním centrální banky a měla by si své tempo udržet. ČNB na svém posledním jednání potvrdila svůj záměr zvyšovat své základní sazby již ve třetím čtvrtletí. \"Vzhledem k nad očekávání příznivým údajům z ekonomiky v posledních týdnech se zdá, že otázka již není, zda ČNB přistoupí ke zvyšování sazeb ve třetím čtvrtletí, ale zda to bude v srpnu nebo v září,\" dodal.
Červnový vývoj inflace odráží sezonní trendy, souhlasil analytik společnosti Roklen Michal Soltés. Například dovolená s komplexními službami zdražila o 4,2 procenta navzdory nízké ceně pohonných hmot a silnější koruně. Pokračující inflační tlaky v podobě dobré kondice průmyslu a rychlého růstu průměrné mzdy zvyšují pravděpodobnost zvýšení úrokových sazeb, poznamenal.
Ceny u čerpacích stanic meziměsíčně poklesly o 1,9 procenta a jsou nejnižší od konce roku 2016. Překvapení se tak nekoná a koruna nemá žádný důvod k výraznější reakci, komentovala čísla analytička Raiffeisenbank Monika Junicke. Podle jejích odhadů by se měla spotřebitelská inflace držet tento rok nad středem inflačního cíle ČNB. Pro rok 2017 očekává průměrnou spotřebitelskou inflaci 2,3 procenta.