Odchylka inflace od prognózy se tedy proti dubnu a květnu dále zvětšila, avšak jen nepatrně, upozornil Holub. Lehce vyšší proti predikci nadále byla jádrová inflace, tedy ceny očištěné o sezonní vlivy a ceny pohonných hmot. V ní se už delší dobu projevuje pokračující růst domácí ekonomiky a zvýšená dynamika mezd. Naopak již odeznívá proinflační vliv dovozních cen, a to kvůli posílení kurzu koruny po ukončení kurzového závazku ČNB v kombinaci se zpomalením růstu výrobních cen v eurozóně pozorovaným v posledních měsících.
Zveřejněná data představují mírné protiinflační riziko pro naplnění stávající prognózy ČNB, uvedl Holub. Toto protiinflační riziko má přitom povahu převážně vnějších nákladových šoků, zatímco domácí ekonomika podporuje setrvání inflace na zvýšených hodnotách.
Podle prognózy ČNB se má inflace ve zbytku letošního roku nadále pohybovat v horní polovině tolerančního pásma. K cíli se pak vrátí počátkem příštího roku. Důvodem očekávaného zmírnění inflace bude zvyšování dynamiky produktivity práce, která tak bude ve zvýšené míře vyvažovat domácí nákladové tlaky plynoucí z robustního růstu mezd a ekonomické aktivity. Současně se obnoví protiinflační působení dovozních cen, a to v důsledku dalšího zvolnění růstu cen zahraničních výrobců v kombinaci s prognózovaným posílením kurzu koruny, uzavřel Holub.