Počet uhynulých prasat na africký mor se na Zlínsku zvýšil na 51

18.07.2017 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Zlín 18. července (ČTK) - Počet pozitivně testovaných divočáků na africký mor prasat (AMP) se od pondělka na Zlínsku zvýšil o 11 na celkem 51 kusů. Veterináři celkem evidují 76 uhynulých divokých prasat. Všechny nově potvrzené případy se nacházejí na území katastrů, kde již přítomnost nákazy byla dříve potvrzena, sdělil dnes ČTK mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Naopak u divočáků testovaných mimo toto území se nemoc neprokázala.

\"Dosud se AMP neprokázal u 22 testovaných případů. Na výsledky vyšetření čekají v současné době dva vzorky, jeden nález zůstává z důvodu vysokého stupně rozkladu bez výsledku,\" uvedl Vorlíček.

Nejvíce potvrzených případů nákazy, hned 23, hlásí katastr zlínské místní části Lužkovice. V Hvozdné se mor objevil v 11 případech, šest uhynulých divočáků napadených chorobou našli ve Zlíně-Přílukách a také v Kostelci u Zlína. Pět případů má Zlín-Klečůvka.

Od pátku platí mimořádná veterinární opatření. Myslivci mohou v celé republice používat dříve zakázané metody lovu, například na místech, kde se sklízí zemědělské plodiny. Mohou také používat při lovu zařízení pro noční vidění nebo umělé zdroje osvětlení. Zemědělci musí hlásit v tzv. oblasti intenzivního lovu, tedy v části Moravy, sklízení plodin myslivcům den před samotným žetím. Za neinformování hrozí zemědělcům až dvoumilionová pokuta u právnických nebo podnikajících osob, u fyzických osob 50.000 korun.

Zemědělci v oblasti intenzivního odlovu musí sklízet plodiny od vnějšího okraje pole směrem ke středu sklízené plochy. V okrese Zlín, kde se mor vyskytl, platí výjimka, divoká prasata se tam dál nesmějí lovit ani přikrmovat. V budoucnu to bude možné za splnění podmínek v plánu na vymýcení choroby. Lovit se nesmějí hlavně kvůli tomu, aby se černá zvěř nerozprchla do dalších lokalit.

První dva uhynulí divočáci, u kterých se později potvrdil africký mor, byli nalezeni 21. a 22. června na kraji Zlína poblíž areálu Krajské nemocnice T. Bati. Africký mor prasat se v Česku objevil poprvé, přenášejí jej volně žijící zvířata, pro lidi není nebezpečný.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK