\"Motivujeme zaměstnance odměnami k lovu divokých prasat v našich honitbách. Jde o opatření k redukci černé zvěře, která jsou například v moravských lokalitách ve správě divizí VLS v Lipníku nad Bečvou a Plumlov v platnosti již od jara bez ohledu na výskyt afrického moru. Skutečně efektivní cestu k redukci divokých prasat však vidíme především ve využití odchytových zařízení,\" uvedl v tiskové zprávě ředitel VLS Josef Vojáček. Podnik k opatřením přikročil na základě pokynů vojenských veterinářů.
Vojenské lesy hospodaří v šesti lesních lokalitách, jde o bývalé vojenské újezdy Ralsko a Brdy, vojenský výcvikový prostor Hradiště v Doupovských horách na Karlovarsku, Boletice na Šumavě a vojenské újezdy Březina (Vyškovsko) a Libavá (Olomoucko) na Moravě.
Sotona dodal, že na těchto místech Vojenské lesy spravují 24 honiteb, z nichž jen dvě menší se nacházejí v nárazníkovém pásmu okolo ohniska choroby, kde je nařízen celoroční intenzivní lov prasete divokého bez ohledu na věk a pohlaví zvířete. Jde o honitbu Hostašovice o výměře 524 hektarů a honitbu Bílý vlk o výměře 1289 hektarů.
Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) v úterý uvedl, že myslivci dostanou 1000 korun za každé zastřelené divoké prase, ale jen v oblasti intenzivního lovu na Moravě. Podmínky, za kterých bude možné střílet divočáky i na zamořeném Zlínsku, ministerstvo připravuje.
Myslivci budou muset do soboty nainstalovat na Zlínsku pachové ohradníky, díky nimž by divočáci neměli vybíhat z území zamořeného africkým morem prasat.
Stát minulý týden kvůli africkému moru prasat nařídil intenzivní lov divočáků na celém území ČR a povolil dosud zakázané techniky lovu. Státní veterinární správa dále přišla s mimořádným opatřením, podle kterého bude třeba porazit prasata chovaná na Zlínsku pro domácí porážku do konce července, pokud chovatelé nedodrží zásady biologické bezpečnosti chovu. Divoká prasata se v zamořené oblasti dál nesmějí lovit ani přikrmovat kvůli obavám z rozšíření nákazy.
Počet pozitivně testovaných divočáků na africký mor prasat se od pondělka na Zlínsku zvýšil o 11 na 51 kusů. Veterináři evidují 87 uhynulých divokých prasat, od úterka jich přibylo 11. Všechny nově potvrzené případy se nacházejí na území katastrů, kde už přítomnost nákazy byla dříve potvrzena. Naopak u divočáků testovaných mimo toto území se nemoc neprokázala.
První dva uhynulí divočáci, u kterých se později potvrdil africký mor prasat, byli nalezeni 21. a 22. června na kraji Zlína poblíž areálu Krajské nemocnice Tomáše Bati. Africký mor prasat se v Česku objevil poprvé, přenášejí jej volně žijící zvířata, pro lidi není nebezpečný.