Bank of Japan (BOJ) vzhledem k příznivému vývoji exportu a soukromé spotřeby mírně zlepšila výhled hospodářského růstu, přetrvávající slabý tlak na růst cen ale banku přiměl snížit prognózu inflace.
\"Současný vývoj cen je relativně slabý, podniky zachovávají ke zvyšování mezd a zdražování opatrný přístup,\" uvedla centrální banka ve čtvrtletní zprávě o dlouhodobých vyhlídkách hospodářského růstu a inflace. Dosažení dvouprocentního inflačního cíle nyní banka očekává až ve fiskálním roce, který skončí v březnu 2020.
\"Bank of Japan má svázané ruce. Centrální banky ve Spojených státech a v Evropě směřují k vyšším úrokovým sazbám a ke snížení objemu aktiv, která drží, BOJ ale jde opačným směrem,\" řekl agentuře Reuters analytik Hiroaki Muto ze společnosti Tokai Tokyo Research Center.
Centrální banka dnes podle očekávání nechala svůj cíl pro krátkodobé úrokové sazby na minus 0,1 procenta a cíl pro výnosy desetiletých vládních dluhopisů zhruba na nule. Potvrdila také, že hodlá pokračovat v dosavadním tempu nákupů vládních dluhopisů.
Japonská měnová autorita nyní předpokládá, že hrubý domácí produkt (HDP) Japonska se v tomto fiskálním roce zvýší o 1,8 procenta, zatímco v předchozí prognóze růst odhadovala na 1,6 procenta. Odhad růstu ekonomiky na příští fiskální rok centrální banka zvýšila na 1,4 procenta z dříve předpokládaných 1,3 procenta.
Dnešní údaje japonské vlády ukázaly, že export se v červnu zvýšil téměř o deset procent, zejména díky osobním automobilům a elektronice. Vývoz tak vykazuje růst již sedmý měsíc za sebou. \"Ekonomika v období od dubna do června pravděpodobně zaznamenala šesté čtvrtletí růstu za sebou,\" uvedl v reakci na údaje o zahraničním obchodu analytik Masaki Kuwahara ze společnosti Nomura Securities.