Ovšem právě jejich výměna může u rekonstrukcí někdy vyžadovat značné stavební zásahy do obvodové zdi a tím pádem znamenat technicky leckdy těžko řešitelný problém. Skutečné bezpečnostní dveře tedy chápejme jako takové, které nelze překonat běžnými metodami, to znamená prolomením, vypáčením, vyháčkováním, vysazením ze závěsů či roztažením zárubní. V rozšířeném smyslu slova si lze pod bezpečnost dosadit i ochranu proti ohni - pak se bude jednat o kombinaci bezpečnostního a současně protipožárního provedení (se zvýšenou požární odolností 30, 45 nebo 60 minut), které je obvyklé například u průchozích dveří z garáže do vnitřních prostor rodinného domu. V těchto případech je zvýšená požární odolnost striktně předepsána normou a obdobně je vyžadována všude tam, kde dveře propojují jeden ohraničený požární úsek s druhým, například u vstupů do bytů v současných novostavbách bytových domů (ale také ve starších objektech, pokud dochází k výměně dveří).
Bez ohledu na jednotlivé výrobce je konstrukční princip bezpečnostních dveří v zásadě stejný a liší se jen v detailech. Společným znakem je v prvé řadě zesílená a tuhá konstrukce, tedy ocelový rám s žebrovou výztuží. Kromě uzamykacího systému je v něm uložena i tepelná a protihluková izolace a eventuálně i materiál zaručující zvýšenou požární odolnost (obvykle desková výplň s obsahem expandované slídy - vermikulitu).
Kromě jiného charakterizuje takové dveře rozvorový uzamykací mechanismus ovládaný jedním speciálním zámkem, jehož vložka je chráněna bezpečnostním kováním. Jedná se o vícebodový systém s větším počtem aktivních jistících čepů obvykle o průměru 10 mm (ale i silnějších), kterých bývá u špičkové produkce až dvacet. Jsou rozmístěny po celém obvodu dveří a zasouvají se spolu se závorou zámku skrz kovovou zárubeň do zdi, u kvalitnějších výrobků i do podlahy.
Pancíř dveří (celoplošně opláštění hlubokotažným ocelovým plechem) je skryt pod finálním povrchovým dekorem, který pak už závisí na individuálním vkusu zákazníka a může být dýhovaný, foliovaný, laminovaný, palubkový, kazetový a podobně, případně z každé strany jiný. Kvalitu dveří, co se týče jejich bezpečnostní úrovně, dokládají nezbytné atesty a certifikáty. Vydávají je jednak autorizovaná zkušební laboratoř Trezor Test, která na základě výsledků zkoušek prováděných podle evropských norem zařazuje výrobek do příslušné bezpečnostní třídy, jednak Národní bezpečnostní úřad, jenž posuzuje dveře podle schopnosti střežit materiály a dokumenty různého stupně utajení a případně i Požárně atestační a výzkumný ústav stavební (PAVUS), který prověřuje požární odolnost dveří.