V roce 2015 se Schlumberger dohodl na koupi 45,65 procenta akcií v EDC za 1,7 miliardy USD (38 miliard Kč). Z dohody ale sešlo, protože ruský antimonopolní úřad opakovaně odložil její schválení kvůli obavám, že by zahraniční majitel vlastnil důležitý majetek v domácím ropném průmyslu. EDC pak stáhla své akcie z londýnské akciové burzy. Také novou dohodu musí schválit ruský antimonopolní úřad.
Zatímco na část ruského ropného a plynárenského sektoru mají dopad sankce, které po anexi Krymu zavedly Spojené státy a Evropská unie, mnoho západních ropných a plynárenských firem začalo nedávno své aktivity v zemi rozšiřovat. Zaměřily se právě na oblasti, na které se restrikce nevztahují.
Schlumberger a EDC uzavřely v roce 2011 strategickou alianci. Ruská firma provozuje 650 vrtných zařízení na pevnině i na moři a pyšní se tím, že provozuje čtyři z pěti vrtných plošin v Kaspickém moři.
Dohoda obsahuje i doložku, která umožňuje po třech letech získat americké firmě plnou kontrolu nad EDC.
Minulý měsíc oznámilo konsorcium fondů z Ruska, Číny a Blízkého východu, že koupí v EDC menšinový podíl. Podle EDC se již strany dohodly na základních podmínkách transakce, nákup podílu ze strany Schlumbergeru nebude mít na tuto dohodu vliv.