Veterináři povolili odstřel prasat v části zamořeného Zlínska

21.07.2017 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 21. července (ČTK) - Myslivci budou po proškolení smět lovit divočáky v části Zlínska, kde se objevil africký mor prasat. Zvířata se budou muset zlikvidovat, uživatelé za to dostanou odškodné 1000 korun za sele, 2000 korun za mladého divočáka (lončáka) a 3200 korun za dospělý kus. Budou mít také nárok na tisícikorunové zástřelné. Stát se tak snaží omezit šíření afrického moru prasat, který divoká prasata šíří. ČTK to dnes sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Veterináři lov v oblasti zakázali na konci června.

\"Lov bude umožněn pouze ve vyjmenovaných honitbách, ve zbytku okresu dále platí zákaz odlovu. Ulovená prasata nebudou moci být využita k potřebám lovce či komerčním účelům, ale budou zlikvidována v asanačním zařízení,\" řekl Vorlíček. Odškodné bude proplácet ministerstvo zemědělství. Ceny jsou podle Miloše Ježka z Českomoravské myslivecké jednoty odpovídající.

Proškolení lovci mohou divočáky lovit jenom individuálními způsoby lovu, při manipulaci s uloveným kusem budou muset mít osobní ochranné pomůcky - minimálně gumové rukavice a snadno čistitelnou obuv. \"Ulovený kus bude muset být označen nesnímatelnou plombou. Ke každému ulovenému tělu lovec povinně přiloží lístek o původu zvěře. Dohled a dohledávku budou moci myslivci provádět pouze se psy na barvářském řemenu, nikoliv volně,\" upozornil mluvčí.

Ulovená prasata se budou dávat do kafilérních boxů na území honitby, přemisťovat se tam budou muset v obalech, které zamezí kontaminaci vnějšího prostředí. \"Začít s odlovem divočáků bude možné až ve chvíli, kdy bude uživatel honitby mít box nainstalovaný a poté, co obdrží souhlas krajské veterinární správy,\" řekl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Veterináři proškolí myslivce, jak musí místo odlovu i své ochranné pomůcky dezinfikovat. První školení je už dnes. \"Podle mě je velice dobře, že k tomuto kroku SVS přikročila, riziko kontaminace při vyvrhování je vysoké,\" dodal Ježek.

První dva uhynulí divočáci, u kterých se později potvrdil africký mor prasat, byli nalezeni 21. a 22. června na kraji Zlína u areálu Krajské nemocnice Tomáše Bati. Africký mor prasat se v Česku objevil poprvé, přenášejí jej volně žijící zvířata, pro lidi není nebezpečný. Mimo Zlínsko se zatím nemoc nerozšířila.

K dnešku bylo na území nahlášeno 90 uhynulých divočáků, laboratorní vyšetření potvrdilo africký mor prasat u 59 z nich.

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) už dříve uvedl, že za nákazu divočáků je pravděpodobně odpovědný člověk. Případ je podle něj varováním pro další evropské země, které si nyní mohou jen těžko myslet, že jsou od stávajících ohnisek nákazy dostatečně daleko. Veterináři také podali trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli možnému zavlečení nemoci na české území.

Myslivci v celé zemi mají nyní možnost lovit prasata za pomoci dříve zakázaných metod, například na pozemcích, kde zemědělci sklízejí obilí a řepku, a za pomoci umělého světla.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK