„Podobně se chovají také lidé v Česku. Během dovolené mají zapnutý mobilní telefon, na který jim navíc chodí e-maily, a pracovní agendu vyřizují také s pomocí krátkých textových zpráv,“ říká Tomáš Surka, výkonný ředitel personálně-poradenské společnosti McROY pro střední a východní Evropu.
V loňském reprezentativním průzkumu společnosti Bitkom odpovědělo kladně na otázku, zda pracují i během dovolené, 67 procent dotázaných. Letos se k práci během letního volna přiznalo o čtyři procenta více respondentů.
Nejvíce pracovníky na dovolené vyrušují jejich kolegové. Šéfové své podřízené kontaktují méně a ještě v menší míře se na odpočívající lidi obracejí zákazníci. I to ukázal průzkum německé společnosti.
68 procent dotázaných čte během dovolené pracovní zprávy s pomocí aplikací, jakou je například WhatsApp. 58 procent pracovníků zůstává „na telefonu“. Pracovní e-maily pravidelně pročítá 38 procent lidí.
Průzkum také ukázal, že mezi mladými pracovníky do 29 let je větší skupina těch, kteří se od práce raději úplně odstřihnou než u jejich kolegů, jimž je přes 30. „Tak zvaní mileniálové, lidé kterým ještě nebylo ani 30 let, si velmi cení svého soukromí a volného času. Proto během dovolené nechtějí pracovat,“ míní Tomáš Surka a dodává: „Na druhou stranu jejich kolegové ve věku mezi 30 a 45 lety s prací během dovolené problém nemají. Jednoduše využívají možnosti, které nabízejí dnešní moderní technologie. Naproti tomu padesátníci či šedesátníci se už však opět bez těchto vymožeností obejdou a dovolenou si užívají bez kontaktu s prací.“
Základní poučky říkají, že by měl pracovník alespoň jednou ročně čerpat nejméně dvoutýdenní nepřerušenou dovolenou. Tu by měl prožít tak, jak mu to nejvíce vyhovuje. „Určitě by se neměl nechat nutit k tomu, aby zůstal v kontaktu s prací, i když sám nechce,“ uzavírá Tomáš Surka, výkonný ředitel personálně-poradenské společnosti McROY pro střední a východní Evropu.