\"Je dobré, že se daří dlouhodobě navyšovat export vojenského materiálu. Co je ještě lepší, že se mění jeho struktura ve prospěch vývozu sofistikované techniky s vysokým podílem přidané hodnoty,\" uvedl prezident asociace Jiří Hynek.
Nejvíce, zhruba o 30 procent, české zbrojovky exportovaly do zemí Evropské unie. V EU je nevýznamnějším obchodním partnerem ČR Slovensko s podílem šesti procent na celkovém vývozu. Na Střední východ směřuje téměř čtvrtina české produkce. Export do této oblasti významně ovlivnil vývoz bitevníků L-159 do Iráku, který se díky tomuto obchodu stal nejvýznamnějším exportním teritoriem loňského roku s deseti procenty celkového exportu. Spojené arabské emiráty mají podíl osm procent.
Za hranice míří hlavně letecká a pozemní technika, obě tyto komodity tvořily zhruba 30 procent. Dále jde o munici, energetické materiály, elektronická vybavení a výrobní zařízení a polotovary. Významný růst, a to ze sedmi na 11 procent, vykázal export elektronického vybavení. Export ručních palných zbraní se podílel na celkovém objemu čtyřmi procenty.
Export zbraní a vojenského materiálu z Česka v roce 2015 dosáhl 15 miliard, loni byl o zhruba tři miliardy korun vyšší. V roce 2016 byly vyvezeny střelné zbraně a střelivo do zemí mimo EU v hodnotě 3,4 miliardy korun. Nejvíc jich mířilo do USA, Kanady a Thajska.
Na konci loňského roku bylo v Česku 251 firem a dvě fyzické osoby držitelem povolení k zahraničnímu obchodu s vojenským materiálem. Export pro české zbrojařské firmy představuje 90 procent jejich produkce.