\"Všechna v této oblasti odlovená zvířata se dle nařízení SVS vyšetřují na africký mor prasat. Ve 447 případech skončilo vyšetření negativním výsledkem, u dvou případů se jednalo o nevyšetřitelný vzorek, u žádného vyšetřeného vzorku nebyla zjištěna přítomnost moru,\" uvedl Majer.
Počet uhynulých prasat v zamořeném území a okolí vzrostl na 96, pozitivně testované případy jsou zatím stále v katastrech, kde se už mor vyskytl.
Myslivci začali o víkendu na Zlínsku budovat ochrannou linii složenou z 12.000 kelímků naplněných páchnoucí pěnou, která má zabránit šíření afrického moru prasat ze zasaženého území do okolí. Speciální ohradníky myslivci pokládali na 40 kilometrů dlouhém úseku na trase Lukov, Fryšták, Zlín, Lípa, Slušovice a Hrobice. Podle nařízení Státní veterinární správy museli myslivci ohradníky nainstalovat nejpozději v sobotu, jinak jim hrozí pokuta. Podle Majera se budou ohradníky kontrolovat i v tomto týdnu.
První dva uhynulí divočáci, u kterých se později potvrdil africký mor prasat, byli nalezeni 21. a 22. června na kraji Zlína u areálu Krajské nemocnice Tomáše Bati.
Africký mor prasat přenášejí volně žijící zvířata, pro lidi není nebezpečný. Stát kvůli africkému moru prasat nařídil intenzivní lov divočáků na celém území Česka a povolil dosud zakázané techniky lovu. Minulý týden pak veterináři povolili odstřel prasat i v části zamořeného Zlínska, myslivci se ale musejí nechat proškolit veterináři. Myslivci v celé zemi mohou lovit prasata za pomoci dříve zakázaných metod, například na pozemcích, kde zemědělci sklízejí obilí a řepku, a za pomoci umělého světla.