Na vytápění v létě myslí jen málokdo. Přesto se podle odborníků vyplatí prohlédnout radiátory, zkontrolovat kotel a připravit si zásobu paliva. „Léto je samozřejmě nejvhodnějším obdobím k drobným opravám i k větším rekonstrukcím, jako je výměna topného zdroje nebo modernizace otopné soustavy. Je to logické, protože v této době většinou není kotel a otopná soustava v plném provozu,“ domnívá se Václav Budín ze společnosti E.ON Energie, a.s.
Zkontrolujte tlak a těsnost topení
Když kontrolu, revizi a opravu otopné soustavy necháte až na období těsně před začátkem topné sezóny, může se vám snadno stát, že neseženete dostatečně kvalitní techniky a kominíky. „Začněte proto tím, že zkontrolujete tlak a těsnost otopné soustavy. Prohlédněte rozvody tepla a topná tělesa i možné úniky teplonosné kapaliny a případně nápravu řešte s odborníkem,“ říká Jan Truxa ze společnosti EkoWATT.
Odvzdušněte radiátory
Nezapomeňte na odvzdušnění radiátorů. Současně zkontrolujte také tlak v expanzní nádobě, protože pokud je nízký, klesá i tlak v otopné soustavě, což vyžaduje častější dopouštění topné vody. Tím se opět zvyšuje obsah plynů v otopné soustavě a vy musíte znovu odvzdušňovat radiátory. Kontrole podrobte také pojistné ventily, filtry, oběhová čerpadla, třícestné ventily a další armatury.
Zaměřte se na kohouty a ventily
Péči věnujte termoregulačním ventilům nebo kohoutům na jednotlivých topných tělesech. „Kohouty nebo ventily mimo topnou sezónu občas uzavřete a pak je opět otevřete nebo rozhýbejte, zamezíte tak usazování vodního kamene. Když jsou kohouty či ventily zanesené, jsou nefunkční nebo fungují špatně,“ dodává Jan Truxa.
Dohlídněte si na plynový kotel
V létě je vhodná doba na naplánování různých revizí a kontrol vlastního zdroje tepla, stejně jako spalinové cesty. Před každou topnou sezónou by měl revizní technik prohlédnout a seřídit plynový kotel. Zvýší se tím bezpečnost provozu, zlepší se spalování a sníží se spotřeba paliva. „Moderní kondenzační kotle jsou velmi úsporná, ale poměrně složitá technická zařízení. Každý rok by je proto měl prohlédnout revizní technik, který mimo jiné zkontroluje stav hořáku, výměníku, těsnost spalovací komory a odvodu spalin a provede správné seřízení kotle podle požadavků výrobce,“ uvádí Roman Švantner, produktový manažer společnosti ENBRA.
Zkontrolujte tepelná čerpadla
Podle zákonu o ochraně ovzduší by měl kontrolou technického stavu a provozu projít jednou za dva kalendářní roky stacionární spalovací zdroj o výkonu 10 až 300 kW. U tepelných čerpadel je zase nutné zkontrolovat těsnost okruhu s chladivem. „Od roku 2017 platí jiné limity. Povinnost vzniká, pokud množství chladiva překročí v hermeticky uzavřeném okruhu deset tun ekvivalentu oxidu uhličitého,“ vysvětluje Jan Truxa.
Čtěte také:
- Elektřina nabízí různé způsoby topení
- Je dřevo opravdu levnější než elektřina?
- Kalkulátor příspěvku na bydlení v roce 2017
Vyčistěte radiátory
Čistota je půl úspor. Zkontrolujte proto, zda radiátory nejsou překryté vrstvou prachu, nerezaví a nekape z nich voda. Pokud jsou špinavé a zanesené, je letní období ideální pro odborné vyčištění. Radiátory zbavte prachu a jiných nečistot. Nezakrývejte je ani různými ochrannými kryty, policemi nebo jiným nábytkem. „Jakékoli zakrytí radiátorů, třeba i dlouhými závěsy, snižuje přestup tepla a výkon,“ konstatuje Jan Truxa.
Vyměňte filtry ve vzduchotechnice
Také teplovzdušné otopné soustavy nebo systémy centrálního nuceného větrání vyčistěte nebo dezinfikujte rozvody včetně armatur. Zkontrolujte a případně vyměňte vzduchové filtry, protože pokud jsou zanesené, nepracují správně, mají velký pneumatický odpor a zvyšují spotřebu elektřiny.
Nakupte palivo ve slevě
Nenechávejte na poslední chvíli ani nákup uhlí, dřeva nebo pelet. „V létě, tedy mimo topnou sezónu, jsou obvykle paliva levnější než v zimě, kdy logicky roste poptávka. Včasným pořízením paliva můžete snadno ušetřit, pokud ho máte kde skladovat do zásoby,“ uzavírá Jan Truxa.
(foto Pixabay)