834 000, tolik lidí je v roce 2017 v exekuci. Špatné navíc není jen to, že skoro desetina Čechů patří na seznam dlužníků, ale že počet neustále stoupá. Podobně jsou na tom bohužel i exekuce uvalené na důchod, které se blíží k 100 000 z celkového počtu. Jsou to navíc právě důchodci a osoby závislé na sociálních dávkách, které může vymáhání dluhů přivést až na samotné dno. Důvod je prostý.
Průměrný důchod činí 11 750 Kč a průměrná mzda na konci roku 2016 dosahovala až na 29 320 Kč. Když uvažujeme logicky, je jasné, komu se budou dluhy splácet hůře…
Nejčastější důvody exekuce na důchod
Člověk by se mohl ptát, na čem se důchodci můžou zadlužit, když patří právě díky nízkým důchodům mezi šetřílky. Jednou z variant je, že si dluh vytvořili ještě v době, kdy pracovali. Mezi častější důvody ale spíše patří:
- Nehrazení poplatků – úmyslné nezaplacení nebo opominutí hradit např. poplatky za popelnice, za psa apod. (až 30 % případů)
- Pokuty z MHD – zdarma jezdí pouze senioři od 70 let.
- Akce Šmejdů – nejen důchodci sedli na lep tzv. Šmejdům, u kterých si kvůli strachu a vyhrožování byli nuceni otevřít úvěr nebo koupit dovolenou na splátky.
- Ručení za děti – zadlužit vás bohužel mohou i vlastní děti. Zvláště pokud chtějí, abyste se za ně zaručili, když si sami potřebují půjčit.
Kolik peněz zabaví exekutor z důchodu?
Exekuce je většinou prvně mířena na plat. U zaměstnanců to bývá samozřejmě mzda, u těch zbylých pak důchod anebo sociální dávky. Přesto vám naštěstí nezabaví vše. Ze zákona vám musí zůstat nezabavitelné minimum, které letos činí 6 154,67 Kč + 1538,67 Kč za každou vyživovanou osobu (manželka, dítě). Exekuce navíc nepostihuje jen starobní, ale i vdovský, sirotčí a invalidní důchod.
Jak probíhá exekuce na důchod?
Srážky z důchodu provádí Česká správa sociálního zabezpečení, a peníze ,,odebírá“ do té doby, dokud nejsou dluh, úroky a výdaje na exekuci plně splaceny. V případě námitek je ale třeba kontaktovat soud nebo věřitele, jelikož ČSSZ jedná na základě jejich rozhodnutí.
Prevence před zadlužením a exekucí
Tou nejlepší prevencí vždy bude nepůjčovat si. Pokud se tak ale už stalo a splácení vám dělá problém, podívejte se na své možnosti:
- Konsolidace – pokud se vám nedaří splácet více úvěrů, konsolidujte. Necháte si tak sloučit více půjček do jedné a následně budete s nižšími splátkami hradit jen ji.
- Refinancování – půjčky nelze jen konsolidovat, ale i refinancovat. Stávající úvěr si necháte převést k bance, která nabízí nižší splátky a příznivější úrok.
Konsolidovat a refinancovat jde dokonce dohromady. Přesto se jedná o možnost, jak se dluhům spíše vyhnout. Co ale dělat, když už se nakupí?
- Pokud je to možné, domluvte se s věřiteli na splátkovém kalendáři a za domluvenou dobu se jej snažte plně uhradit.
- Pokud se jedná o nebankovní půjčky anebo produkty z pofidérního repertoáru Šmejdů, zkuste se i se smlouvou obrátit na advokáta, který může přijít na případné mezery a nesrozumitelnosti ve smlouvě či dokonce na nátlak při jejím podepisování.
Oddlužovací společnosti raději ne
Mají reklamu téměř všude a slibují, že se vás pokusí zbavit dluhů. Přenechat zbytek toho co máte oddlužovací společnosti, je poměrně risk, a najít nějakou solidní zase zázrak. Většina z nich navíc vyžaduje vstupní poplatek okolo 10 000 Kč. Následně vše funguje tak, že vám firmy vyměří měsíční částku, kterou budete splácet v rámci splátkového kalendáře, a z ní si budou strhávat provize sobě, které mohou dosáhnout až na 20 %. Taková ,,záchrana“ vás tedy může stáhnout na ještě hlubší dno…
Jaké sociální dávky vám exekučně nezabaví?
Exekuce nemusí být uvalena na důchod, ale i bez něj či společně s ním i na sociální dávky a pobíranou podporu.Co vám ale jednoznačně zůstane?
- Dávky v hmotné nouzi
- Jednorázové dávky sociální péče
- Příspěvek na bydlení
- Dávky sociální péče
- Příspěvek na péči
- Porodné
- Pohřebné
Jak pomůže insolvence?
Insolvence neboli osobní bankrot je jedním z řešení oprávněné exekuce. Jedná se v podstatě o oddlužení. Při schválení insolvence bude dlužníkovi prodán zabavený majetek anebo pravidelně odebírána část platu po dobu 5 let. Pokud dlužník za tuto dobu uhradí alespoň třetinu dluhů včetně úroků, zbytek bude smazán.
Osobní bankrot se ale nemusí vyplatit vždy. Pokud dluhy nešplhají do výše statisíců, je zbytečné vyžívat 5 let pouze s nezabavitelným minimem, když je možnost, že stihnete splatit vše za kratší dobu. Volně dostupný je na internetu i insolvenční rejstřík a seznam dlužníků.
Speciál o exekuci a řešení dluhů:
- díl: co exekutor nesmí zabavit?
- díl: exekuce při SJM, při dědictví a rozvodu
- díl: jak se bránit exekuci?