Pozitivní výsledky české ekonomiky se odrážejí i do vývoje pojistného trhu. \"Jeho tahounem je již dlouhodobě neživotní pojištění, jehož meziroční zvýšení dosáhlo téměř šesti procent. Posiluje zejména havarijní pojištění a pojištění podnikatelských rizik,\" komentoval výsledky výkonný ředitel asociace Jan Matoušek.
Tempo poklesu životního pojištění představuje srovnatelnou úroveň s předchozím čtvrtletím. Ekonomice s nízkými úrokovými sazbami odpovídá podle Matouška i výnosnost investic, což odráží stálý pokles životního pojištění. Proti konci prvního pololetí 2016 bylo ukončeno 202.000 pojistných smluv životního pojištění, tedy 3,6 procenta. Pozitivní zprávou je vzrůstající preference klientů k produktům životního pojištění kryjícím rizika nemocí, úrazů a invalidity, dodal.
Pokles životního pojištění u produktů s jednorázově placeným pojistným se prohloubil na 21 procent. U produktů s běžně placeným pojistným nicméně přišel po 13 čtvrtletích souvislého poklesu velmi mírný růst, konkrétně o 0,2 procenta, upozornil analytik asociace Petr Jedlička.
Počet nově uzavíraných smluv běžně placeného životního pojištění dále klesá výrazným tempem, snižuje se i počet ukončených smluv. Za poslední rok bylo uzavřeno 539.000 smluv s běžně placeným pojistným a počet ukončených smluv klesl o 715.000. Ve srovnání s obdobím před rokem se počet nových smluv snížil o desetinu a počet ukončených smluv o tři procenta.
U povinného ručení činil meziroční růst 3,1 procenta. Trh tak stále roste pouze vlivem zvýšení počtu pojištěných vozidel. Negativní výsledky spojené se skutečností, že v nejvíce rizikových segmentech především u nově uzavíraných smluv závazky ze vzniklých škod výrazně převyšují pojistné, se tak podle Jedličky nezměnily.
Havarijní pojištění si udržuje vysoké tempo růstu o 8,9 procenta, jež je dané rostoucím počtem pojištěných vozidel. Podnikatelská pojištění za první pololetí vzrostla o 5,3 procenta. Nově sledovaná skupina retailového majetkového a odpovědnostního pojištění vzrostla o 4,2 procenta.