\"Postupný růst sazeb je v současné situaci již žádoucí. Ekonomický růst je příznivý a v některých ohledech lze v ekonomice již pozorovat známky přehřívání,\" uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler.
Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům vyšší úroky přinášejí dražší úvěry na investice a provoz, domácnostem dražší půjčky na bydlení. Vyšší sazby ale zároveň přinášejí vyšší úročení vkladů. Podle dnešního vyjádření analytiků zvýšením základních úrokových sazeb končí období levných peněz. Nadcházející růst úročení úvěrů, hypoték a vkladů ale bude pozvolný a bude se týkat nových úvěrů.
\"Zvýšení úroků ať už u úvěrů, nebo naopak u vkladů pro střadatele nebude ale nijak zásadní,\" uvedl Jaromír Jáč z Generali Investments CEE. Podle něj je dobré mít na paměti, že reálné úrokové sazby ČNB (tedy výše nominální sazeb očištěných o inflaci) zůstávají záporné a tento stav bude trvat ještě dlouhou dobu.
Guvernér ČNB Jiří Rusnok nevyloučil, že další zvyšování úrokových sazeb může nastat v příštích dvou letech, konkrétní ovšem nebyl. \"Rozhodně nečelíme žádnému přehnanému tlaku v oblasti inflace. Bude samozřejmě záviset i na vývoji kurzu koruny. Další zvyšování v průběhu příštích dvou let může přicházet, nicméně bude to podmíněno dalším vývojem ukazatelů, které jsou pro nás klíčové,\" uvedl.
Podle ekonoma Komerční banky Viktora Zeisela ČNB ještě letos přistoupí k jednomu zvýšení sazeb a příští rok k dalším třem. Hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská se domnívá, že další zvýšení úrokových sazeb může přijít ve druhém nebo třetím čtvrtletí příštího roku. Sazby ale podle ní v ČR porostou stejně jako v Evropě či USA velmi pomalu kvůli slabé inflaci.
Ekonomové také upozornili, že ČNB je první centrální bankou v Evropské unii, která se během současného hospodářského cyklu zvýšila úrokové sazby. \"ČNB je teprve třetí centrální bankou ekonomicky vyspělé země, které se v pokrizovém období pro růst sazeb rozhodla. Zatím měnové šrouby utáhly jen americká a kanadská centrální banka,\" uvedl hlavní ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda. Dodal, že ČNB budou v dohledné době následovat centrální banky dalších evropských zemí, včetně Evropské centrální banky, která by podle něj měla k podobnému kroku přistoupit ve druhé polovině příštího roku.
ČNB dnes zvýšila také lombardní sazbu, a to o 0,25 procentního bodu na 0,5 procenta. Lombardní sazba je procentuální sazba, za kterou si obchodní banky mohou půjčit u centrální banky peníze proti zástavě cenných papírů. Diskontní sazba, na kterou jsou například navázány penále za nesplácené úvěry nebo neuhrazené daně, zůstala na 0,05 procenta.
Koruna v reakci na zvýšení sazeb rychle posílila pod hranici 26 Kč/EUR. Zhruba deset minut po oznámení kroku ČNB byla na 25,90 Kč/EUR, což byla nejsilnější úroveň od listopadu 2013, kdy ČNB zahájila devizové intervence s cílem korunu oslabit. Později koruna zvolna posilovala a pohybovala se kolem 26 Kč/EUR.
ČNB naposledy hýbala s úrokovými sazbami v listopadu 2012, kdy je snížila na minimální úroveň, která od té doby činila 0,05 procenta. Naposledy bankovní rada sazby zvýšila v únoru 2008, základní úroková sazba tehdy stoupla na 3,75 procenta. Od té doby ČNB sazby snižovala.