ČEZ v pololetí stoupl čistý zisk, firma zvýšila celoroční cíle

08.08.2017 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 8. srpna (ČTK) - Energetické společnosti ČEZ v prvním pololetí letošního roku meziročně stoupl čistý zisk o 21 procent na 16,7 miliardy korun. K růstu pomohly mimořádné příjmy z prodejů akcií firmy MOL a bytů v Praze-Písnici. Tržby vzrostly o dvě procenta na 100,9 miliardy korun, uvedla dnes společnost. Výsledky jsou mírně nad očekáváním analytiků.

ČEZ rovněž navýšil celoroční cíl čistého zisku, očištěného o mimořádné vlivy, ze 17 na 19 miliard korun a provozního zisku EBITDA z 52 na 53 miliard korun. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš uvedl, že prognóze letošních výsledků firmy už nečeká velké změny. \"Vždycky je jistá míra nejistoty. Čím více se blížíte konci roku, tím více míra nejistoty klesá. To je přirozené,\" řekl.

Analytici uvedli, že díky zlepšenému výhledu celoročního hospodaření by mohl ČEZ za letošní rok vyplatit vyšší dividendu, než se čekalo. Podle nich by mohlo jít až o 35 korun na akcii, proti 33 Kč na akcii, které schválila letos valná hromada firmy z loňského zisku. Beneš dnes nechtěl možnou výši dividendy za rok 2017 komentovat. \"O tom rozhodne až valná hromada někdy na konci prvního pololetí roku 2018,\" řekl.

Společnost dále uvedla, že během pololetí vyrobila zhruba 31 terawatthodin elektřiny z tradičních zdrojů, meziročně stejně. Nová energetika, kam ČEZ řadí větrné, fotovoltaické a malé vodní elektrárny, proti tomu vyrobila o pětinu více elektřiny než loni. K růstu přispěla koupě větrných elektráren v Německu na konci loňského roku, ale i růst výroby ve větrných parcích v Rumunsku.

ČEZ stále uvažuje o prodeji svých aktiv v Bulharsku, Beneš dnes uvedl, že o jejich budoucnosti by firma měla ráda jasno v září. Společnost má dlouhodobé problémy s bulharskými úřady a loni v červenci zahájila proti zemi mezinárodní arbitráž.

Firma dále uvedla, že ji neláká těžba lithia, které se řadí mezi tzv. high-tech suroviny, jimž se přisuzuje velká budoucnost. \"Náš útvar business rozvoje se chvilku zabýval i myšlenkou trošku lépe poznat tuto podnikatelskou příležitost. Nicméně jsme nakonec na strategické debatě nejvyššího vedení došli k tomu, že si myslíme, že ČEZ by se neměl vydat směrem, že by měl být aktivní v těžbě lithia nebo ve výrobě baterek,\" řekl Beneš.

ČEZ je největší česká energetická firma. Jeho majoritním akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK