Dražší potraviny podle analytika ČSOB Petra Dufka zajistily téměř polovinu inflace. Vedle toho si stále více musejí lidé připlácet za bydlení, respektive nájemné a služby s bydlením spojené. Dozvuky EET spolu s vyššími cenami potravin se pak následně ještě dále promítají do cen v restauracích, podotkl.
Potraviny podle ČSÚ zdražily v červenci meziročně úhrnem o 5,8 procenta, nájemné o 2,9 procenta a vodné o 1,2 procenta. Ceny ve stravování a ubytování vzrostly o šest procent a v dopravě zdražily automobily o 3,8 procenta.
Z potravin zrychlila meziroční inflace proti červnu například u čerstvého másla na 44,8 procenta, u vajec na 27,7 procenta a u mléka na 14,3 procenta. Podle údajů ČSÚ stála kostka másla loni v červenci zhruba 35 korun, zatímco letos v červenci za ni spotřebitelé zaplatili něco málo přes 50 korun. U deseti kusů čerstvých vajec stoupla cena z necelých 28 korun na zhruba 34 korun a u litru polotučného mléka z téměř 17 korun na cca 19,50 Kč.
Naopak ušetřit mohou lidé u bytového vybavení a zařízení domácnosti. Levnější byly oproti loňskému červenci i telefonické a telefaxové služby a mobilní telefony. Zlevnily také teplo a teplá voda, zemní plyn a pohonné hmoty.
Pro ČNB data o červencové inflaci zřejmě nepřinášejí nic zásadního v porovnání s její vlastní prognózou, míní analytik Generali Investments Radomír Jáč. Centrální banka nárůst inflace na 2,5 procenta čekala, a pro nejbližší měsíce dokonce očekává další mírný nárůst meziroční inflace. Domnívá se, že alfou a omegou pro úvahy bankovní rady o případném dalším zvýšení úrokových sazeb bude v prvé řadě vývoj kurzu koruny.
Česká měna na dnešní zprávu reagovala rychlým posílením o pět haléřů, připomněl analytik Komerční banky Viktor Zeisel. Inflace by se podle něj letos i příští rok měla udržet nad dvouprocentním inflačním cílem ČNB. Cenový růst budou brzdit vnější faktory, protože inflace v eurozóně se stále nezvedá a ceny ropy porostou velmi pomalu. Zdražování bude brzdit i posilující koruna, nicméně domácí faktory, kterým vévodí mzdový růst, budou českou inflaci výrazně podporovat. \"Celkově tedy letos očekáváme inflaci 2,3 procenta, zatímco v roce 2018 by měla zpomalit na 2,2 procenta,\" uzavřel.
Meziměsíčně stouply v červenci spotřebitelské ceny o 0,5 procenta. Tento vývoj ovlivnilo zejména zvýšení cen za rekreaci a kulturu a dále za potraviny, nealkoholické nápoje i alkoholické nápoje a tabák, uvedl ČSÚ.