VPE se do úpadku dostaly loni v srpnu. Zabývají se hlavně výstavbou a dodávkami elektráren a patřily k nejdůležitějším firmám strojírenské skupiny Vítkovice Machinery Group ostravského podnikatele Jana Světlíka. Do insolvence je přivedla mimo jiné problémová stavba hnědouhelné elektrárny Yunus Emre společnosti Adularya v Turecku, která dosud nefunguje.
Věřitelé, kteří přihlásili k soudu pohledávky za více než 71 miliard korun, firmě loni schválili reorganizaci. Dva týdny před vypršením lhůty pro předložení reorganizačního plánu ale představenstvo firmy podalo návrh na změnu reorganizace na konkurz a soud tento týden tomuto návrhu vyhověl. Při konkurzu se majetek firmy rozprodá a výtěžek rozdělí mezi věřitele.
Insolvenční správce nyní vyhlásil prodej několika částí závodu. Prodává se divize mosty a ocelové konstrukce, která se zabývá výrobou těžkých konstrukcí pro mosty, hangáry, stadiony a podobně, a divize energetické strojírenství, jež vyrábí například zařízení pro klasickou a jadernou energetiku.
VPE nyní podle dostupných údajů vytvářejí každý měsíc ztrátu několika desítek milionů korun, což snižuje hodnotu majetku firmy i potenciální výnosy pro věřitele. \"Insolvenční správce upozorňuje, že s ohledem na hospodářskou situaci dlužníka bude muset být případná transakce vypořádána nejpozději v průběhu měsíce září. Z toho důvodu předpokládá velice rychlý průběh jednání o případném prodeji uvedených částí závodu,\" uvedl Vandrovec.
VPE nyní mají asi 800 zaměstnanců. Ve skupině Vítkovice Machinery Group je přes 20 firem, které mají dohromady téměř 4000 zaměstnanců. Do finančních potíží a úpadku se kromě VPE dostaly ještě Vítkovice Gearworks, Vítkovice Envi a Vítkovice Revmont.