I když dluhy Američanů se zvyšují už 12 čtvrtletí po sobě a celkový objem dluhu je nyní o 1,7 bilionu dolarů vyšší než v roce 2013, nominálně představuje pouze 67 procent hrubého domácího produktu (HDP). V roce 2009 byl na 87 procentech HDP, upozornil server ekonomického listu The Wall Street Journal. Aktuální rekord nebere totiž v potaz růst počtu obyvatel a ekonomiky.
Do růstu dluhu se částečně promítá důvěra v ekonomiku. Lidé jsou ochotnější investovat do bydlení a nakupovat více spotřebního zboží. Na druhou stranu finanční situace některých domácností se zhoršuje, což je patrné z růstu nesplácených kreditních karet. I když jde o poměrně nízký podíl, kolem šesti procent, za poslední rok prudce vzrostl.
Celkový dluh z kreditních karet se ve druhém čtvrtletí zvýšil o 20 miliard na 784 miliard USD, což je nejvyšší částka od posledního čtvrtletí 2009. Blízko desetiletého maxima se pohybují půjčky na nákup automobilu. Jejich hodnota stoupla meziročně o 55 miliard na rekordních 1,19 bilionu dolarů.
Největší kategorií výpůjček domácností jsou hypotéky, kde se objem zadlužení zvýšil v porovnání se stejným obdobím loni o 329 miliard na 8,69 bilionu USD. V porovnání s vrcholem v roce 2008 je objem peněz na hypotéky celkově o 6,5 procenta nižší.