Zdroje uvedly, že od července už se šéfové obou firem dvakrát setkali. Rosněfť prý nabídne čínské straně podíl ve svém maloobchodním byznysu, který zahrnuje téměř 3000 čerpacích stanic, asi 150 zásobníků ropy a více než 1000 benzinových cisteren.
Rusko vystřídalo Saúdskou Arábii jako největší dodavatel ropy na čínský trh a Rosněfť je zdaleka největší a nejvlivnější ropná společnost z Ruska se silnými vazbami na Kreml. Ruská vláda prostřednictvím firmy Rosněftěgaz drží 50 procent Rosněfti.
Loni v prosinci ruská vláda prodala za více než deset miliard eur (261 miliard Kč) 19,5 procenta akcií Rosněfti firmám Glencore a Qatar Investment Authority (QIA). Pokud by chtěla svůj podíl v Rosněfti snížit pod 50 procent, musela by vydat zvláštní vládní dekret. Dalších 19,5 procenta akcií Rosněfti drží britská ropná společnost BP.
CEFC byla původně jen menším obchodníkem s ropou, vznikl z ní ale rozsáhlý konglomerát, který se vedle energetiky věnuje i dalším odvětvím. V ropném sektoru má několik aktivit i v zahraničí, například rafinerii v Rumunsku, patří jí síť čerpacích stanic ve Španělsku, Francii a Rumunsku a má podíl v ropném poli v Čadu. Přístup k rezervám a rafineriím Rosněfti by podpořil její ambice stát se významným mezinárodním obchodníkem s energií a konkurovat společnostem jako je Glencore.
Hlavní sídlo pro Evropu má CEFC v České republice, kde vlastní firmu ŽĎAS, Pivovary Lobkowicz Group, vstoupila do skupiny J&T Finance Group a je spolumajitelem firem Travel Service, Médea Group, Empresa Media a investovala do cestovní agentury Invia. CEFC rovněž vlastní fotbalový klub SK Slavia Praha, pražské hotely Mandarin Oriental a Le Palais Art Hotel, komplex Florentina a budovu bývalé Živnobanky v centru Prahy.