Potravinářský sektor má velký podíl na britském zpracovatelském průmyslu a na imigrantech je vysoce závislý. Až dosud se však debaty kolem dopadu britského odchodu z EU v tomto směru točily jen kolem automobilového a leteckého sektoru, upozorňuje agentura Reuters.
Podle průzkumu nazvaného \"z pole na vidličku\", kterého se účastnilo 627 společností, už z firem odešlo 31 procent zaměstnanců z pevninské Evropy. A potencionální odchod dalších hlásí 47 procent producentů potravinového řetězce, tedy zemědělských podniků, zpracovatelů potravin, supermarketů i restaurací.
Reuters nicméně podotýká, že dopad brexitu na pracovní trh je zatím poměrně nejasný. Podle oficiálních údajů se ve druhém čtvrtletí zvýšil počet britských zaměstnanců pocházejících z pevninské Evropy o 1,6 procenta, což je nejslabší růst za sedm let. Zhruba pětina z dvou milionů Evropanů pracujících v Británii je zaměstnána právě v potravinářském sektoru.
Jeho představitelé poukazují na to, že nedostatek pracovních sil bude mít vážný dopad na dostupnost i ceny potravin na britském trhu. Podle šetření se 36 procent společností obává, že bez imigrantů z Evropy bude jejich činnost ochromena.
Premiérka Theresa Mayová nedávno řekla, že vláda zaručí práva občanům EU, kteří v Británii již žijí, detaily budoucího imigračního systému jsou však stále nejasné. Federace potravinářského průmyslu vyzývá vládu, aby zaručila práva státních příslušníků z celé Evropské unie. Jak prohlásil šéf federace Ian Wright, je jen otázkou času, než se ze stávající nejistoty stane nevratný fakt.