Odbory požadují pro učitele zvýšení tarifů o 15 procent a pro ostatní o deset procent, a to od listopadu. O desetinu víc chtějí od ledna i pro lékaře a sestry. Podklady k vládnímu nařízení obsahují ještě další dvě varianty - růst o čtyři procenta pro všechny, nebo o 12 procent pro učitele a o sedm pro ostatní.
\"Nejsme spokojeni s vyjednáváním. Nelíbí se nám rétorika ministra financí. Pokud chce mít stát kvalitní zaměstnance, musí je také zaplatit,\" řekl ČTK před jednáním předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Podle něj je to poprvé, co se odboráři takto mimořádně scházejí a radí se o nátlaku kvůli jednání o platech.
Podle šéfa úřednických odborů Pavla Bednáře předáci letos zahájili vyjednávání s vládou dřív než obvykle, a to už na jaře. Očekávali, že jasno o zvýšení výdělků kantorů, hasičů, policistů, pracovníků v kultuře a sociálních službách či zdravotníků bude už v červenci. \"Začali jsme vyjednávat včas. První jednání byla velmi optimistická. Nyní se přelila do pesimismu,\" řekl Bednář.
Odbory původně žádaly přidání o deset procent od září. Po červnovém jednání se členy vlády a lídry koaličních stran předáci mluvili o listopadu. Další schůzka s kabinetem se měla konat koncem července, vláda ji ale zrušila. Vyjednávání pokračovalo pak 21. srpna.
Ministerstvo práce propočítávalo několik variant. V návrhu vládního nařízení, které kabinet zveřejnil na svém webu, jsou nyní modely tři - čtyři procenta, 12 procent pro učitele a sedm procent pro ostatní a odborářský s 15 procenty pro kantory a deseti procenty pro ostatní. Zatím také není jasné, zda by zvýšení mělo být už od listopadu, nebo až od ledna.
\"Ani čtyři, šest či osm procent nejsou varianty, o nichž bychom byli ochotni diskutovat,\" řekl Středula.
Výsledek svého jednání chtějí odboráři oznámit dnes kolem 13:00. Své usnesení pošlou pak premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) a lídrům vládních stran.
ktk rot