Říká se, že nejtěžší je u soudu a předně pak u rozvodu rozdělení dětí. Faktem ovšem je, že řešení společných dluhů a půjček také není procházka růžovou zahradou. Pokud se navíc jedná o hypotéku, která rozhoduje o střeše nad hlavou, je situace o to složitější. Jak se s ní mohou rozvádějící se manželé poprat?
(zdroj: pixabay, redakce)
Patří hypotéka do SJM?
Ano patří a to bez ohledu na to, zda je uzavřena na jednoho anebo na oba z manželů. Hlavní je, že byla pořízena po uzavření sňatku a v (před)manželské smlouvě (pokud je) o ní nebylo rozhodnuto jinak. Do společného jmění manželů totiž patří veškeré úvěry, půjčky, ale i dluhy, které si manželé za trvání svazku nadělali.
Jediné dluhy, které jsou výjimkou a do SJM nespadají, jsou ty, které si jeden z manželů udělal na základě trestné činnosti anebo před svatbou. Hypotéka mezi ně ale většinou opravdu nepatří. Tak jak se při rozvodu vypořádat?
1. tip: Společná hypotéka po rozvodu
Když existuje společná výchova dětí po rozvodu, proč by exmanželé nemohli mít i společnou hypotéku? Princip spočívá v tom, že hypotéka zůstane oběma manželům a ti ji budou i nadále společné splácet. Dům či byt mezitím může využívat jeden z nich, pokud druhý nebude mít nic proti, a v budoucnu může sloužit jako bydlení pro děti. Nemovitost lze také pronajímat a peníze z nájmu si rozdělit anebo právě pomocí nich hypotéku splácet.
Pozor: I v případě, že hypotéka zůstane nadále společná, je nutné informovat banku o změně stavu klientů, čili o rozvodu.
2. tip: Nemovitost prodejte a hypotéku splaťte
Pokud nemovitost někdo koupí, získané peníze můžete využít k úplnému doplacení hypotečního úvěru. Zní to rychle a snadně, ale není to tak jednoduché. Proč?
- O domy a byty zatížené hypotékou je menší zájem.
- Pokud vše nesplatíte okolo konce fixace úroku, čekají vás pořádné sankce za předčasné splacení.
Výhodou na druhou stranu je, že dům či byt budete muset prodat v jeho aktuální ceně. Je zde tedy velká pravděpodobnost, že je vyšší než ta, na kterou jste si brali úvěr. Peníze, co po doplacení zůstanou, si můžete rozdělit.
Pozor: O úmyslu prodat nemovitost a následně z ní doplatit zbytek hypotéky musíte informovat banku. Ta vám na oplátku také může pomoci s prodejem.
3. tip: Hypotéku hoďte na kupce
Zde se na skončení fixace vůbec nemusíte ohlížet. Pokud ovšem najdete kupce, který má zájem o vaši nemovitost včetně hypotéky, ještě nejásejte. Proč?
- Kupec musí souhlasit s podmínkami a samozřejmě i úrokem dané banky.
- Banka ho nemusí vyhodnotit jako bonitního. Resp. může usoudit, že nebude schopen splácet úvěr.
Situace je výhodnější spíše pro kupce než pro prodávajícího, protože právě ten půjde s cenou kvůli časové tísni níž, než je kupní cena nemovitosti. Jestliže k přepsání hypotéky na kupce dojde, bude třeba vyřešit odečtení aktuální výše hypotéky od kupní ceny. Rozdíl poté dostane prodávající, čili exmanželé, kteří si zbylé peníze rozdělí.
Pozor: Kupce čeká poplatek za převzetí hypotéky, neboť se jedná o převzetí dluhu.
4. tip: Úvěr si nechá jeden z manželů
A toho druhého samozřejmě vyplatí. Vše se řeší žádostí o vyvázání spoludlužníka. Zní to spravedlivě, ale přitom je zde hned několik háčků:
- Banka může usoudit, že jeden z manželů nemá dostatečnou bonitu.
- Jeden z manželů nemá z čeho vyplatit toho druhého.
- Jeden z manželů nezvládne sám splácet hypotéku.
Je více než jasné, že tohle řešení pravděpodobně nastane jen v případě, kdy má minimálně jeden z manželů dostatek peněz. Pokud ovšem o převedení hypotéky na sebe opravdu tolik stojí a banka mu nechce vyjít vstříc, bude si muset najít nového spoludlužníka, např. kamaráda nebo rodiče.
Pozor: Za následné provedení změn ve smlouvě se platí. U České spořitelny je to 5000 Kč, u UniCredit Bank 2000 Kč.
Co rozhoduje o bonitě klienta?
Banku budou nejvíce zajímat vaše příjmy a výdaje. Pokud se bavíme o získání hypotéky po rozvodu do rukou pouze jednoho z manželů, bonitu neboli solvenci může výrazně snížit povinnost platit výživné. Negativně ji navíc dokáže ovlivnit i to, když nejste zaměstnanec, ale živnostník.
Bonitu naopak může zvýšit:
- Vysokoškolské vzdělání
- Perspektivní profese
- Produktivní věk
- Bezdětnost
- Žádné půjčky
- Nulové dluhy
Co když se manželé na vypořádání hypotéky neshodnou?
Pokud se manželé na vypořádání hypotečního úvěru nedohodnou, rozhodne za ně soud. Zpravidla bude vždy výhodnější vzájemná domluva, a to nejen kvůli poplatkům za soudní řízení navíc. Soud může vynést rozsudek, který se jednomu anebo rovnou oběma z manželů nebude líbit anebo pro ně nebude výhodný.
Speciál o rozvodu