Havlíček podle Rostislava Kocmana z ISP Aliance požádal operátory o návrhy změn. \"Naše návrhy jsou několik let stejné, ale panu ministrovi je znovu pošleme. Naše doporučení se týkají zajištění ochrany investic, zajištění právní jistoty, průběhu veřejných konzultací, nastavení hodnoticích kritérií tak, aby měly šanci i malé projekty, aby intervenční území a podmínky pro dotace dávaly ekonomický smysl a aby byla zajištěna technologická neutralita,\" shrnul.
Na první výzvu vypsanou na 11,5 miliardy Kč operátoři nereagovali. Báli se, že jim dotace nebudou proplacené kvůli nejasným podmínkám i stížnostem u Evropské komise. Příjem žádostí začal 26. dubna a má skončit 26. září.
\"Oceňujeme snahu nového ministra problémy okolo dotací řešit a druhou výzvu přepracovat tak, aby vyhověla podmínkám EU,\" uvedla po jednání mluvčí společnosti CETIN Tereza Gáliková. CETIN podle ní v první výzvě nepředloží žádné projekty, protože předpokládá, že dotace nebudou vyplaceny. Důvodem podle Gálikové je, že výzva je neslučitelná s pravidly EU pro veřejnou podporu v oblasti vysokorychlostních sítí.
Dotace z operačního programu podnikání a inovace pro konkurenceschopnost zveřejnilo MPO zhruba po dvou letech příprav na konci letošního března. Zájemci mohou peníze použít pro stavbu vysokorychlostních internetových přípojek v oblastech, které dosud nejsou pokryté, protože se to komerčně nevyplatí. Celkem jde o 80 oblastí, ve kterých je přes 166.000 bytů bez připojení.