Začaly práce na nové střeše haly v Č. Třebové, původní spadla

07.09.2017 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Česká Třebová (Orlickoústecko) 7. září (ČTK) - Specializovaná stavební firma dnes začala montovat nové střešní vazníky na sportovní hale v České Třebové. Původní konstrukce se zřítila 14. ledna při florbalovém zápase několik dní před slavnostním otevřením. Opravy by měly být hotové do konce roku, v lednu se ještě bude doplňovat vybavení tělocvičny, které bylo zničeno, řekl ČTK hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD).

\"Předpokládám otevření počátkem příštího roku, tedy jeden rok od události, ale samotná stavba by měla být dokončená zhruba do Vánoc,\" uvedl Netolický. Vlastní střecha se bude stavět až šest týdnů, při dobrém počasí výrazně kratší dobu.

Hala bude sloužit Vyšší odborné škole a Střední škole technické. Policie v červenci kvůli pádu střechy obvinila projektanta střešní konstrukce a nezávislého statika z obecného ohrožení z nedbalosti.

Střecha se zřítila několik dní po kolaudaci, v hale tehdy bylo 80 lidí, všichni stihli utéct. Konstrukci z dřevěných vazníků s příhradovou konstrukcí stavěla firma Cecolegno jako subdodávku pro generálního dodavatele, společnost Profistav Litomyšl.

Pro chystané nové zastřešení byly zvoleny lepené plnostěnné vazníky namísto předchozích příhradových. Zároveň budou mít jiný profil, takže se užitná výška haly zvýší. Podle generálního ředitele firmy Profistav Tomáše Zavřela bude vazníků 14 stejně jako původních.

Pardubický kraj objekt postavil za 58 milionů korun. Pádem konstrukce byla poničena palubovka, světla, elektroinstalace a vnitřní vybavení, například ozvučení či vzduchotechnika. Poničenou stavební část kraj reklamoval u dodavatele stavby, vybavení by mělo být nahrazeno z pojištění.

Podle Netolického utrpěla pádem střechy i přilehlá část budovy, v níž jsou šatny a technické zázemí. Nebyla dlouho chráněna proti dešti, takže je vlhká, bude se muset vysoušet a omítky sanovat.

Celková škoda podle posledních propočtů dosahuje 20,5 milionu korun včetně DPH. Největší část, 15,9 milionu, tvoří poškození stavební části, zbytek připadá na vybavení či ušlý zisk za nájem.

Společnost Cecolegno, která se na dřevěné konstrukce specializuje, na sebe podala 18. května insolvenční návrh spojený s návrhem na prohlášení konkurzu. Městský soud v Praze návrh odmítl, k dalšímu nepřihlédl pro nesplnění zákonných podmínek. V současnosti je podán třetí insolvenční návrh, soud o něm dosud nerozhodl.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK