Ústecká Spolchemie spustila provoz membránové elektrolýzy

07.09.2017 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Ústí nad Labem 7. září (ČTK) - Ústecká Spolchemie dnes oficiálně spustila provoz membránové elektrolýzy, která nahradila původní rtuťovou technologii. Díky dvoumiliardové investici se zdvojnásobila výroba. Šlo o největší investici v poválečné historii 161 let staré firmy, trvala 26 měsíců. Náklady společnost hradila z vlastních zdrojů, z úvěrů a 193 milionů korun byla dotace Státního fondu životního prostředí. Zařízení staré amalgámové elektrolýzy, která využívala rtuť, firma postupně sanuje. Novinářům to řekl ředitel chemičky Daniel Tamchyna.

Spolchemie spuštěním elektrolýzy splnila požadavek Evropské unie, která nařídila do konce letošního roku odstavit rtuťové technologie. \"Bez elektrolýzy bychom nemohli fungovat, je to pro nás klíčová investice, která zajistí práci 800 zaměstnancům,\" uvedl ředitel firmy. Dalších 130 odborníků chemička zaměstnává ve výzkumu v Pardubicích. Zkušební provoz na nové technologii začal loni v prosinci, ostrý v dubnu letošního roku.

Membránová elektrolýza slouží k výrobě hydroxidu draselného, hydroxidu sodného, chloru a vodíku. Je to čtvrtá elektrolýza v chemičce. Nově Spolchemie vyrobí 60 kilotun hydroxidu draselného a 43 kilotun hydroxidu sodného ročně.

Původní rtuťový provoz chemička sanuje, zařízení demontuje. Podloží a stavební materiály budou uloženy do tzv. ekokontejnerů. Demolice objektů je v plánu v příštím roce. Chemička uzavřela v roce 1994 se státem smlouvu o sanaci starých ekologických zátěží. Sanace celého areálu začala v roce 2003. Z částky 2,9 miliardy zbývá podle ředitele 200 milionů korun, které použije na vyčištění prostoru po rtuťové technologii. Práce mají skončit v závěru roku 2019. Plochu posléze může využít podnik pro skladování.

Spolchemie patří mezi přední evropské výrobce epoxidových pryskyřic, které se dále využívají v průmyslu. Vstupní surovinou je sůl. Krize v roce 2007 se firmy významně dotkla. \"Trh se výrazně propadnul, nebylo komu dodávat, měli jsme problémy technické i finanční. Dnes se situace změnila, cítíme silnou poptávku, a tím, že máme dokončenou elektrolýzu, běží celá výroba,\" uvedl Tamchyna.

Hospodářský výsledek firmy skončil v roce 2015 ziskem 20 milionů korun, loni byla společnost v padesátimilionové ztrátě, a to podle ředitele právě kvůli dokončování klíčové investice. První pololetí letošního roku Spolchemie vykázala zisk 16 milionů korun.

Nová výroba není podle výrobního ředitele Jana Dlouhého zdrojem významných rizik. Riziko vyplývá ze skladování chloru, pro které platí přísné podmínky. Jedna z nejstarších chemických továren ve střední Evropě se nachází v blízkosti centra města.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK