O odhalení vařených loupaných vajec s nadměrným obsahem fipronilu informovali slovenští veterináři již ve středu a také vydaly zákaz dalšího zpracování výrobku. Společnost Papei z Roudnice nad Labem, která zpracovala zahraniční zboží a distribuovala velkoodběratelům, v reakci týž den sdělila, že vejce nebyla z českých chovů.
\"Něco šlo do nemocnic, což nás velmi mrzí. Něco šlo do výroben, hlavně baget, a zařízení veřejného stravování,\" uvedl Bíreš. Dodal, že výrobek byl dovezen do dvou skladů distributora na středním a východním Slovensku.
Zeelandia podle Bíreše dodává zboží odběratelům na celém Slovensku. Vařená loupaná vejce kontaminována fipronilem dodala do okolí Bratislavy, do Popradu a okolí Martina.
Analýza odhalila čtyřnásobné překročení povoleného limitu fipronilu ve zkoumaném vzorku výrobku. \"Je to poměrně vysoká koncentrace. Ačkoliv akutní forma otravy z fipronilu nehrozí (...), nepochybně se to (otrava) může projevit při dlouhodobější konzumaci. Vždy to závisí na množství,\" řekl Bíreš.
Ředitel SVPS Bíreš současně vybídl dovozce a výrobce potravin, aby při nákupech vajec využívali zejména slovenské zdroje, protože slovenští veterináři nezjistili u žádného tamního farmáře použití fipronilu.
Slovenští inspektoři po propuknutí aféry kolem fipronilu zintenzivnili kontroly a našli několik zásilek výrobků s nadměrným obsahem insekticidu. V současnosti se veterináři zaměřují na kontrolu produktů s obsahem vajec. \"Zaměřujeme se na zpracované výrobky, protože toto je problém ve státech Evropské unie. Zpracované výrobky mohou být kontaminovány z důvodu, že tento problém (ohledně fipronilu) trvá rok a začalo se o něm hovořit na konci července. Je nekonečně mnoho vaječných výrobků, které jsou kontaminovány na evropském trhu,\" řekl Bíreš.
Fipronil je látka, která bývá součástí přípravků proti blechám, vším a klíšťatům. Nesmí se však podávat zvířatům, jejichž maso konzumují lidé. Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje preparát za mírně toxický; jeho vysoké dávky vedou k pocitu nevolnosti a závratí.