\"Ceny nových bytů vstupujících do nabídky jsou čím dál vyšší. Stojí za tím stoupající ceny pozemků a stavebních prací, ale také daňové zatížení rezidenčního trhu. I přes zdražování je ale poptávka pořád silná,\" uvedl Petr Hána z oddělení nemovitostí Deloitte.
Podle jednatele portálu CenovaMapa.org Milana Ročka se stále nejvíce obchoduje s menšími byty, protože jich je v nabídce nejvíce a s růstem cen se snižují i možnosti kupujících. \"Nejčastěji si je pořizují lidé jako investici. Nejčastějším kupcem menších bytů jsou stále čeští klienti a jejich skladba je velmi různorodá. Roste ale i podíl zahraničních kupců. Vzhledem k nízké nabídce a stabilní poptávce je dnes naprostá většina bytů nakupována takzvaně z papíru, tedy ve fázi, kdy ještě nestojí,\" doplnil Roček.
Za poslední dva roky se v Praze prodalo kolem 7000 nových bytů ročně. Podle Deloitte se ale nové projekty staví příliš pomalu, poptávka tak předhání nabídku a trh se vyprodává. Jen během května a června bylo na trh uvedeno 16 nových developerských projektů, které trhu dodají 655 nových bytů. Za stejnou dobu jich developeři prodali 832.
\"Nízký počet projektů ve stavu před výstavbou je jednoznačným signálem, který predikuje další negativní období. Vypadá to, že počet volných bytů opětovně poklesne a vytvoří se tak prostředí pro dalších nárůst již tak vysokých cen a masivní stěhování rodin za současnou linii Prahy,\" dodal ředitel Asociace developerů Tomáš Kadeřábek.
Nejdražší jsou nové byty v Praze 1, kde se metr čtvereční ve sledovaném období prodával za 168.200 korun, následuje Praha 6 (121.200 Kč). Naopak nejlevnější je Praha 10 s průměrnou cenou 71.500 korun za metr čtvereční.
V průběhu května a června z ceníků developerů ubylo 832 bytů. Nejvíce bytů ubylo z nabídky Central Group (151), následují Finep (61), AFI (50), YIT (35) a JRD (31).