Na srpnovém meziročním růstu cen se podle dnešní zprávy Českého statistického úřadu podílely hlavně ceny potravin a nealkoholických nápojů. Ceny masa stouply o 5,8 procenta a vajec o 33,9 procenta, čerstvé máslo zdražilo dokonce až o 45,5 procenta. Meziměsíčně spotřebitelské ceny o 0,1 procenta klesly.
Analytici i ČNB odhadovali, že inflace v srpnu zrychlí na 2,6 procenta. Odchylka od odhadu směrem dolů byla dána mírně nižším než očekávaným meziročním růstem cen potravin, uvedl dnes ředitel měnové sekce ČNB Tomáš Holub. Naopak růst cen pohonných hmot byl o něco rychlejší, než centrální banka předpovídala. Vývoj cen v ostatních složkách spotřebního koše byl podle něj v souladu s prognózou.
Začátkem příštího roku se inflace podle Holuba sníží k dvouprocentnímu cíli ČNB. \"Na horizontu měnové politiky, tedy ve třetím a čtvrtém čtvrtletí příštího roku, se bude nacházet lehce pod cílem,\" odhadl. Jádrová inflace se podle něj bude pohybovat stabilně kolem dvou procent.
Analytici očekávají, že centrální banka vzhledem k vývoji inflace zvýší opět úrokové sazby. Poprvé od devizových intervencí ČNB sazby zvýšila letos v srpnu. \"Vzhledem k příznivému ekonomickému vývoji, inflaci bezpečně nad dvouprocentním cílem ČNB a neposilující koruně se domníváme, že ČNB v letošním roce ještě jednou své úrokové sazby zvýší, velmi pravděpodobně na svém listopadovém jednání,\" uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler.
Hlavní ekonom Deloitte David Marek se domnívá, že by ČNB mohla zvýšit sazby již v září. Nižší než očekávaná inflace ale může podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomír Jáče v rámci bankovní rady posloužit jako argument, aby ČNB s dalším zvýšením úroků nespěchala a na svém zasedání koncem září je nechala beze změny.