O zachování stovek vysoce kvalifikovaných pracovních míst, které Bombardier vytvořil v severoirské metropoli Belfastu, hovořila Mayová s Trumpem minulý týden. Mluvčí premiérky řekl, že vláda je v kontaktu i s Boeingem a snaží se jej přesvědčit, aby spor s Bombardierem vyřešil dohodou. Boeing si stěžuje, že Bombardier prodává svá dopravní letadla v USA pod cenou. Bombardier tvrzení Boeingu odmítá.
Mayová se kvůli tomu sejde 18. září v Ottawě s Trudeauem, řekl agentuře Reuters dobře informovaný zdroj.
Bombardier je jedním z největších zaměstnavatelů v Severním Irsku, kde má továrnu a v ní asi 4500 zaměstnanců. Vláda premiérky Mayové se v parlamentu spoléhá na podporu severoirské Demokratické unionistické strany (DUP), která kvůli sporu na premiérku tlačí, uvedl Reuters.
Americké ministerstvo obchodu se v květnu začalo zabývat stížností Boeingu na údajný cenový dumping při prodeji letadel Bombardier na americkém trhu. Slíbilo také prověřit, zda kanadská vláda neposkytuje Bombardieru neoprávněné subvence.
Boeing obvinil Bombardier z toho, že loni prodal americké letecké společnosti Delta Air Lines výrazně pod cenou 75 dopravních letounů typu CSeries. Požádal proto vládu, aby na letadla Bombardier uvalila vyrovnávací cla. Spor obou firem souběžně projednává nezávislá americká Komise pro zahraniční obchod (FTC).
Křídla pro CSeries vyrábí továrna v Belfastu, napsal server BBC. Boeing si stěžuje i na půjčku, kterou tomuto závodu poskytla britská vláda.