\"Chtěl bych říct jednou a provždy: Nejsme naivní zastánci volného obchodu. Evropa musí vždy bránit své strategické zájmy,\" prohlásil šéf komise v projevu o stavu EU, který přednesl v polovině mandátu svého týmu.
Pokud by zahraniční, státem vlastněná společnost chtěla koupit evropský přístav, část unijní energetické infrastruktury či firmu z obranného průmyslu, mělo by se tak podle Junckera dít za veřejného dohledu a po diskusi.
Je podle něj politickou odpovědností vědět, co se děje \"na vlastním dvorku\", aby EU mohla v případě potřeby bránit svou kolektivní bezpečnost. Podobné úvahy se v unii v posledních měsících vedou především v souvislosti se zájmy čínských či ruských firem.
Mezinárodní obchod není podle šéfa komise něčím abstraktním, je to oblast, která podporuje evropské hospodářství a každá miliarda eur (27 miliard Kč) exportu znamená asi 14.000 evropských pracovních míst. A mezinárodní partneři o smlouvy s EU stojí, upozornil Juncker. Uzavřeny už jsou dohody s Kanadou, politicky je dojednáno s Japonskem a do konce roku je šance dokončit jednání s Mexikem a zeměmi jižní Ameriky. Zamrzlá jednání s USA o smlouvě TTIP Juncker v projevu nezmínil.
Juncker dnes také představil novou strategii průmyslové politiky své komise, která by měla podpořit konkurenceschopnost unijního průmyslu. \"Pomůžeme našim firmám, aby zůstaly - nebo se staly - světovými jedničkami v inovacích, digitalizaci a dekarbonizaci,\" prohlásil šéf komise. Páteř evropského průmyslu podle něj tvoří 32 milionů pracovníků, kteří vytvářejí už nyní produkty světové kvality, například v automobilových firmách. Juncker je prý proto šokován, když například v nedávné kauze Volkswagenu, se automobilový průmysl pokusil vědomě a schválně podvádět zákazníky. \"Místo hledání děr v pravidlech by se měli soustředit na investice do čistých aut budoucnosti,\" poznamenal.
Předseda Evropské komise upozornil, že před europarlament předstupuje v době, kdy hospodářský růst EU je v posledních dvou letech vyšší než růst USA. V unii jako celku dosahuje dvou procent a v eurozóně 2,2 procenta hrubého domácího produktu. Nezaměstnanost je na devítiletém minimu a od nástupu stávající komise vzniklo v EU osm milionů nových pracovních míst, upozornil Juncker.
\"Deset let po krizi se evropská ekonomika konečně vzpamatovává. A s ní i sebedůvěra,\" podotkl.