Šlechtová začne připravovat věcný záměr stavebního zákona

18.09.2017 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 18. září (ČTK) - K povolení ke stavbě bude stačit jedna žádost a sjednotí se složitá pravidla, kterým nyní stavebníci musejí vyhovět. Měl by to přinést nový stavební zákon, na jehož věcném záměru začne pracovat ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO). Vláda dnes vzala na vědomí teze zákona, který budou muset doprovodit změny kompetenčního zákona a dalších zhruba 150 norem.

Podle materiálu, který má ČTK k dispozici, je třeba vyřešit například ochranu veřejných zájmů, činnost dotčených orgánů nebo elektronizaci veřejné správy. Problémem je také možnost obstrukcí různými organizacemi. Ministerstvo počítá, že příprava normy bude trvat víc než jedno volební období.

Podle ministerstva pro místní rozvoj (MMR) je problém, že státní správu na úseku stavebního práva vykonávají v přenesené působnosti orgány samosprávy. Může tak nastat situace, že zájmy samospráv a veřejné zájmy nejsou v souladu. \"Oddělením výkonu by se minimalizovalo riziko takzvané systémové podjatosti, která se v poslední době objevuje velmi často,\" píše se ve zprávě.

Souvisejícím problémem je podle MMR také velký počet obcí. V Česku jich je zhruba 6250, přičemž většina z nich má méně než 500 obyvatel. Všechny obce však mohou pořizovat své územní plány. \"Neznamená to, že by obce zanikaly, nebo se nutně slučovaly. Měl by být ale neprodleně zahájen proces sdílení úřadů, rozvojových plánů, dopravních řešení a mnohého dalšího,\" řekla již dříve Šlechtová.

Podle MMR bude třeba také snížit počet orgánů, které se ke stavebnímu povolování vyjadřují. Například při poslední novele stavebního zákona, která by měla platit od začátku příštího roku, bylo třeba zároveň změnit více než 40 dalších zákonů. Kromě obecních a krajských úřadů, policie, Českého telekomunikačního úřadu nebo Celního úřadu do povolování staveb zasahuje sedm ministerstev. Takový stav považuje Šlechtová za neúnosný.

Zásadním problémem je podle MMR nedostatek peněz na výkony rozhodnutí, na platy úředníků nebo technické vybavení stavebních úřadů a úřadů územního plánování.

Ve vztahu k veřejnosti by měla být v novém zákoně zachována veškerá práva na informovanost o projednávaných dokumentech a jejich změnách. \"Ovšem je nutné maximálně zredukovat možnost opakovaných připomínek a námitek k již rozhodnutým záležitostem a zejména možnost opakovaných podnětů k přezkumům a návazným obstrukcím,\" uvádí MMR. Ministerstvo zároveň plánuje zahájit intenzivní diskusi o podobě nové právní úpravy vyvlastnění.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK