\"Tato kategorie těží zejména z vysokého množství zahajovaných staveb bytů v minulých letech,\" uvedla Cuřínová. Nejvíce bytů loni stavaři dokončili v Praze, připadala na ni zhruba čtvrtina. \"Je pravdou, že se v hlavním městě dokončuje absolutně nejvíce bytů. Na druhou stranu počet zahájených staveb bytů zde loni kriticky klesl, o více než 47 procent. Letošek zatím ukazuje na lepší výsledky. Za první pololetí vzrostl počet zahájených staveb bytů o pětinu. Největší dynamiku má tento trend v Olomouckém kraji, Praze, Pardubickém kraji a na Vysočině,\" doplnila předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová.
Regionem s druhým nejvyšším počtem dokončených bytů byl loni Středočeský kraj s 4860 byty. Nejméně jich bylo dostavěno v Karlovarském (501) a Ústeckém kraji (780). \"Je potřeba zmínit, že tyto kraje patří rozlohou a počtem obyvatel mezi nejmenší. Ale pokud se podíváme na dokončené byty na 1000 obyvatel, výsledky jsou podobné,\" uvedla Cuřínová. Podle tohoto kritéria bylo loni nejvíce bytů dokončeno v Praze a Středočeském kraji, nejméně na Ústecku a Zlínsku.
Zahájených staveb bytů je nejvíce ve Středočeském kraji, kde převládají rodinné domy, a v Praze s převahou bytových domů. \"Významnou charakteristikou současné výstavby je také převaha soukromého vlastnictví. Segment nájemního bydlení se významně zmenšuje, což je i jedna z příčin nízké pracovní mobility,\" dodala Cuřínová.
Průměrná velikost bytu v bytovém domě, který byl dokončen v loňském roce, byla 51 metrů čtverečních, u rodinných domů 92 metrů čtverečních. Zatímco v rodinných domech převažovala kategorie 4+1, u bytových domů 2+1. Průměrné náklady na stavbu jednoho bytu byly u rodinného domu 3,3 milionu korun, u bytu v bytovém domě 2,1 milionu korun.