Příští týden nás čeká Štědrý den, na který ihned navážou další dva vánoční svátky. Poté se můžeme těšit na Nový rok. Někdo si ale volno nemůže dovolit. Jak vám musí pracovní svátek vynahradit zaměstnavatel?
- Kdo musí do práce ve svátek?
- Za práci ve svátek buď náhradní volno, nebo příplatek
- Jak se počítají přesčasy?
Kdo musí ve svátek do práce?
Zaměstnavatel může zaměstnanci nařídit práci ve svátek jen v ojedinělých případech. To ale samozřejmě neplatí pro následující povolání a typy práce. Lidé pracující v těchto oborech musejí na směnu bez ohledu na svátky nebo víkendy:
- Řidiči automobilové, vlakové i letecké dopravy,
- zdravotníci,
- hasiči,
- bezpečnostní složky,
- pracovníci ostrahy,
- zaměstnanci v nepřetržitém provozu,
- pohotovostní opraváři,
- nakládací a vykládací práce,
- pečovatelé a ošetřovatelé zvířat…
Dříve muselo do práce i plno prodavačů. Od roku 2016 ale platí zákon č. 223/2016 Sb., o prodejní době v maloobchodě, který nařizuje, že v některé svátky musejí mít obchody s plochou větší než 200 m2 zavřeno. Plno prodavačů a pokladních si proto vychutná 25. a 26. prosinec i Nový rok doma.
Jediný případ, kdy lze ve stanovený svátek beztrestně pracovat v obchodě větším než 200 m2, je tehdy, když se dělá inventura. V jiném případě hrozí za porušení zákazu otevření pro obchod pokuta až 1 milion korun. Za opakované porušení se sankce může vyšplhat až na 5 milionů korun.
Zákon se však nevztahuje na obchody s menší než stanovenou plochou, lékárny, čerpací stanice, ale i na prodejny ve zdravotnických zařízeních anebo třeba na letištích a železničních stanicích.
Mimo téma: Předčasný důchod ubere z penze čtyři, ale i čtrnáct tisíc korun
Za práci ve svátek buď náhradní volno, nebo příplatek
Existují dvě možnosti, kterými se s vámi zaměstnavatel může vyrovnat:
- Náhradní placené volno – za každý odpracovaný svátek musí být zaměstnanci umožněno náhradní volno s náhradou průměrné mzdy. To vám musí být zaměstnavatelem poskytnuto nejpozději do 3 měsíců od svátku. Pokud tedy budete pracovat na všechny tři vánoční svátky, zaměstnavatel vám musí poskytnout hned tři dny placeného volna, a to do tří měsíců, které následují po měsíci, ve kterém na ně vznikl nárok. Náhradní placené volno tedy musí poskytnout nejpozději do konce března. Teoreticky se lze také domluvit na vlastním termínu, se kterým ale obě strany musí souhlasit.
- Příplatek za svátek – za práci ve svátek automaticky získáte průměrnou mzdu jako za každý jiný den, a pokud nevyužijete možnost placeného volna, máte nárok na speciální příplatek, který činí 100 % průměrného denního výdělku. Jednoduše řečeno, za odpracovaný svátek tedy dostanete hned 2 průměrné denní platy.
V některých oborech je dokonce příplatek ještě větší. To ale pak už závisí především na speciálních vnitřních předpisech nebo na pracovní smlouvě.
Čtěte také: O kolik si polepší na odměnách členové obecního zastupitelstva v roce 2025?
Jak se počítají přesčasy?
Podle zákoníku práce mají být přesčasy zcela výjimečná věc, ale všichni víme, jak to ve skutečnosti je. Je tedy dobré vědět, že na příplatek za práci přesčas máte nárok i tehdy, pokud jste pracovali přesčas ve svátek. Tento příplatek činí dalších 25 % průměrného hodinového výdělku v soukromé sféře, a dokonce až 50 % ve státním sektoru ke mzdě za pracovní den a k dalším 100 % za práci ve svátek, pokud si nehodláte vybrat náhradní volno. Náhradní placené volno je navíc za určitých podmínek možné čerpat i za práci přesčas.
Čtěte také: Příplatky za práci podrobně: 12 takových, na které můžete mít nárok