Zdroj pitné vody nazvaný Bzenec-komplex je na pomezí Jihomoravského a Zlínského kraje. Je pátý největší v zemi a zásobuje obyvatele Hodonínska, Břeclavska, ale i části Kroměřížska. Okolní obce sepsaly proti těžbě petici a tvrdí, že může vodu nenávratně znehodnotit. Riziko potvrdili i jihomoravští hygienici. V případě souhlasu s těžbou se chtějí obce bránit soudně. Petici v létě podepsal i Sobotka, který řekl, že je zděšený upřednostňováním soukromých zájmů před zájmy veřejnosti. Tehdy uvedl, že bude jednat s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (ANO), protože existují podněty, které kladné stanovisko ministerstva zpochybňují. \"Na ministra Brabce jsem se v této věci opakovaně obrátil a doporučil jsem mu využít všechny dostupné podklady k posouzení celé věci,\" napsal dnes ČTK Sobotka.
V místě chce těžit firma František Jampílek. Stanovení dobývacího prostoru je pouze první fází, jeho úspěšné dokončení je podmínkou pro podání žádosti o samotnou těžbu. Záporné stanovisko znamená zákaz těžby i bez podané žádosti.
Proti těžbě se staví také Jihomoravský kraj a obce v okolí Moravského Písku. Báňský úřad už převzal petici s více než 2000 podpisy. Těžbě dali v minulosti kladné stanovisko hygienici ze Zlínského kraje. Báňský úřad si však vyžádal i stanovisko jihomoravských hygieniků, protože by případné znečištění vody zasáhlo jihomoravské obyvatele. Jihomoravští hygienici naopak upozornili na to, že zdroj pitné vody může být v ohrožení a může nenávratně zaniknout.