Celková bilanční suma záložen v pololetí meziročně klesla o 10,7 miliardy na 22,5 miliardy Kč. V objemu vkladů tak kampeličky daleko zaostávají za ostatními finančními sektory. Například v podílových fondech měli Češi na konci června uloženo 453 miliard korun, v penzijních fondech skoro 400 miliard Kč a v bankách více než 1,5 bilionu korun.
Úrokové výnosy záložen stouply o 434 milionů na 836 milionů Kč. Výnosy z poplatků a provizí se zvýšily o 24,3 milionu na 67,8 milionu Kč.
\"Pololetní výsledek družstevních záložen je jistě příznivější než loni, avšak opět jde relativně malou sumu, z perspektivy bank o \'černou nulu\'. Svědčí o tom, že družstevní záložny stále představují poměrně nevýznamnou část trhu,\" řekl ČTK analytik společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda. Většina záložen si myslí na bankovní licenci, minimum z nich na ní ale reálně dosáhne, doplnil analytik společnosti Chytrý Honza František Bostl.
Sektor družstevních záložen se po problémech koncem 90. let minulého století transformoval a vklady klientů kampeliček víceméně rostou od roku 2002. Koncem 90. let se z kampeliček ztratilo osm miliard z 11,3 miliardy korun vkladů. V roce 2013 zkrachovalo Metropolitní spořitelní družstvo, o rok později pak záložna WPB Capital. Fond pojištění vkladů vyplatil v roce 2014 tisícům jejich klientů přes 14 miliard korun.
Družstevní záložny musí dodržovat stejně jako banky regulatorní limity a pravidla obezřetného podnikání. Všechny vklady fyzických osob v záložnách jsou stoprocentně pojištěny do 100.000 eur (2,7 milionu Kč). V případě, že by finanční instituce nemohla splnit své závazky, vyplácí vklady Garanční systém finančního trhu (dříve Fond pojištění vkladů).
fd mal