\"Společnost v současnosti nesmí med vykupovat, zpracovávat, ani distribuovat. Proti rozhodnutí není odvolání. Schválení je pozastaveno na dobu 60 dnů, ve které má odvolatel možnost provést nápravu závadového stavu. V opačném případě bude zahájeno správní řízení ve věci odejmutí schválení,\" sdělil ČTK Majer. Včelpo podle předchozích informací od veterinářů nedokázalo doložit informace o původu surovin k již vyrobeným medům, a nesplnilo kvalitativní požadavky u některých medů.
Předsedkyně svazu dříve ČTK sdělila, že za nedohledatelnost medu může policie, která kvůli šetření případu, jak se v minulosti do prodávaného medu dostala antibiotika, která se v ČR nesmí používat, dokumenty vzala. \"Mezitím, co se řešilo odvoláním, jsme dostali zpátky od policie dokumenty, které nám zabavili minulý rok, takže můžeme dostupnost prokazovat,\" řekla dnes ČTK. Medy, u kterých veterináři našli chyby, jsou přesunuté do skladů mimo Včelpo a zapečetěné, dodala. \"S tím byli veternáři spokojení. Myslím, že si to přišli i prohlédnout,\" sdělila Machová. Medy, které podle veterinářů nesplnily kvalitativní požadavky, se podle ní dají použít v potravinářství nebo do medoviny. Podnik chce v následujících dnech požádat o opětovné povolení prodeje.
Kvůli přítomnosti antibiotik v medu dostal už podnik a prodejci jeho medu v minulosti milionové pokuty. Podle dřívějšího vyjádření Machové byl letos odvolán jednatel podniku Panagiotis Margaritopoulos, na jaře ho nahradil Miroslav Kovář.
Jak již dříve informovala Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) na svém webu, v medu byly například látky, které vznikají při vyšších teplotách při zpracování medu, enzymy v medu nebyly dostatečně aktivní, což je ukazatelem starého medu.
Ministerstvo zemědělství dříve ČTK sdělilo, že se na fungování Včelpa zaměřilo a bude ho i nadále sledovat, o čemž svědčí právě veterinární kontroly. Nyní však úřad uvedl, že problematika Včelpa je zcela v působnosti SVS.
SZPI dříve uložila prodejcům medu od výrobce Včelpo loni pokutu 5,9 milionu korun. V medu našla rezidua antibiotik. Včelpo dostalo dříve i pokutu 1,2 milionu korun od veterinářů.
Vedení svazu včelařů předloni v listopadu rozhodlo o zastavení prodeje všech výrobků firmy, protože zatím neodhalený viník přimíchával do českého medu ukrajinský med s antibiotiky. Jejich používání při léčení včel je v Evropské unii zakázané. Loni firma med po veterinárním vyšetření opět začala prodávat.