Země EU musí umět rychle se informovat o problémech s potravinami

27.09.2017 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Brusel 26. září (zpravodaj ČTK) - Členské země EU musejí být schopny se daleko rychleji a efektivněji vzájemně informovat o případných problémech s potravinami, shodli se dnes unijní ministři na schůzce svolané kvůli letní aféře s toxickými vejci. Eurokomisař pro zdraví a bezpečnost potravin Vytenis Andriukaitis po jednání novinářům řekl, že v každém státě by měla například existovat jedna konkrétní osoba odpovědná pro takové případy.

\"Ne všechny členské státy to mají jako třeba Česká republika, kde to máme jasně vymezeno, kdo systém spravuje,\" řekl před novináři český ministr zemědělství Marian Jurečka. Lépe by podle něj měla být koordinována také následná opatření.

\"Ukázalo se, že ne všechny státy postupovaly, řekněme, adekvátně s důrazem,\" poznamenal český ministr a připomněl nejen předávání informací, ale také zadržování zboží, u něhož existují pochybnosti.

Podle Jurečky by bylo dobré, aby země EU mohly v budoucnu lépe sledovat hlavní pohyby výrobků a jejich zpracovaných variant po unii. \"Abychom věděli, kde se šarže toho zboží pohybují. Abychom byli schopni na celém území EU poměrně rychle to zboží zastavit a po prošetření případně rozhodli o dalším uvolnění do prodeje,\" vysvětlil.

Dnešní bruselskou schůzku svolal komisař Andriukaitis kvůli letnímu skandálu s vejci a vaječnými produkty kontaminovanými insekticidem fipronil. Případ, který zasáhl 26 členských zemí EU a 19 dalších států, ukázal nedostatky unijního informačního systému rychlého varování před nebezpečnými potravinami. Kauza dopadla také na unijní export a podle Andriukaitise měla potenciál ohrozit důvěru evropských spotřebitelů ve vlastní potravinářský průmysl.

Fipronil je látka, která bývá součástí přípravků proti blechám, vším a klíšťatům. V EU se ale nesmí podávat hospodářským zvířatům, která produkují potraviny. Světová zdravotnická organizace jej považuje za mírně toxický; jeho vysoké dávky vedou k pocitu nevolnosti a závratí.

Kauza ukázala problémy především na straně Belgie a Nizozemska. V České republice by se podle Jurečky nemohlo stát, aby odpovědné orgány důrazně nepostupovaly v případě, že mají určité indikace o použití zakázané látky. \"To je i předmětem trestního řízení v těch státech, aby se zjistila konkrétní zodpovědnost za konkrétní pochybení lidí,\" dodal Jurečka.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK