\"Tato problematika je ale ve srovnání s dalšími výzvami operačního programu pro žadatele poměrně obtížná a velmi komplexní. Složitost telekomunikační problematiky a řady komerčních vlivů způsobily, že většina podnikatelů zatím spíše vyčkává. Došlé žádosti proto hodnotíme jako pilotní žádosti v tomto oboru podnikání,\" uvedl Kotrba.
Nezájem internetové firmy dopředu avizovaly kvůli nejasným podmínkám a nejistotě, zda dotace kvůli možným rozporům s pravidly EU nakonec dostanou. S problémy týkajícími se podpory vysokorychlostního internetu se podle MPO potýká více zemí Evropy. Česká republika je například se svou první výzvou daleko před Slovenskem, kde dosud ani nebyla vypsána.
Ministerstvo již na začátku září na schůzce s operátory uvedlo, že podmínky pro čerpání dotací v celkovém objemu 14 miliard Kč po konzultacích s telekomunikačním sektorem změní. \"Podmínky dotace budou ze strany MPO dále posuzovány, a pokud se objeví možnost, jak v rámci splnění náročných podmínek EU zjednodušit řízení a urychlit pokrytí ČR kvalitním spolehlivým vysokorychlostním přístupem k internetu, MPO se zasadí o další rozšíření pokrytí území ČR tímto druhem připojení. Věříme, že v rámci příští výzvy tak bude zájem privátních subjektů o dotaci do výstavby sítí vysokorychlostního připojení k internetu výrazně vyšší,\" uzavřel Kotrba.
Dotace z operačního programu podnikání a inovace pro konkurenceschopnost zveřejnilo MPO zhruba po dvou letech příprav na konci letošního března. Problematika pokrytí vysokorychlostním internetem se podle MPO dotýká až dvou třetin území ČR, první výzva směřovala na zlepšení pokrytí zhruba 15 procent území.