Dnešní údaje GfK podporují očekávání, že největší ekonomika eurozóny by v příštích měsících mohla ztratit na tempu. Analytik GfK Rolf Bürkl označil za hlavní příčinu poklesu indexu slabší optimismus spotřebitelů ohledně budoucího vývoje jejich příjmů. Upozornil také, že v příštích měsících by mohly náladu spotřebitelů zhoršit komplikace při povolebních jednáních o nové vládní koalici.
Nedělní parlamentní volby v Německu vyhrála konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové, utrpěla však citelné ztráty a přišla o svého dosavadního koaličního partnera SPD. Ten zaznamenal nejslabší výsledek v poválečných dějinách a rozhodl se pro odchod do opozice.
\"Je zde riziko, že patová politická situace v příštích měsících zhorší náladu spotřebitelů,\" uvedl Bürkl. Spotřebitelské výdaje přitom v posledních letech vystřídaly export na pozici hlavního motoru růstu německé ekonomiky.
Německé ministerstvo hospodářství již v polovině září upozornilo, že růst ekonomiky sice bude ve druhém pololetí pokračovat, ale jeho dynamika \"bude pravděpodobně poněkud slabší\". Ve druhém čtvrtletí se hrubý domácí produkt (HDP) Německa proti prvnímu kvartálu zvýšil o 0,6 procenta, růst v prvních třech měsících roku činil 0,7 procenta.