\"Potvrdilo se i v těchto dnech, že nákup vajec například z Polska je rizikový. Kontroly u jednoho z výrobců sušených vaječných směsí z Prešova, který používal polská vejce, zjistily přítomnost fipronilu,\" uvedla Matečná. Dodala, že slovenská firma měla od dodavatele potvrzení, že vejce fipronil neobsahují.
Na vejce s vysokou koncentrací fipronilu z Polska přišli slovenští potravinoví inspektoři během kontrol u výrobce sušenek, který sušenou vaječnou směs používal při výrobě. \"Někdo v Polsku ten fipronil dával lopatou, protože v sušených vejcích byla taková (vysoká) koncentrace,\" řekl Bíreš.
V rámci kontrol na fipronil slovenští veterináři dosud zjistili nadlimitní obsah tohoto insekticidu u pěti dovezených výrobků. Šlo například o dodávky více než dvou tun loupaných vařených vajec z České republiky \"Čeští kolegové nahlásili do výstražného systému, že původem jsou to vejce z Polska. Zatím tato skutečnost nebyla vyloučena ani potvrzena. My stále uvádíme, že tato vejce přišla kontaminovaná z České republiky,\" řekl Bíreš.
Kauza s dovozem loupaných vajec s fipronilem propukla na začátku září, kdy vyšlo najevo, že je z České republiky dovezl jeden ze slovenských distributorů potravin.
Slovenští veterináři v žádné ze 64 domácích drůbežích farem zneužití fipronilu nezjistili. Podle Bíreše je Slovensko v produkci vajec soběstačné, a proto není důvod vejce a vaječné výrobky dovážet ze zahraničí.
Fipronil je látka, která bývá součástí přípravků proti blechám, vším a klíšťatům. Nesmí se však podávat zvířatům, jejichž maso konzumují lidé. Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje preparát za mírně toxický; jeho vysoké dávky vedou k pocitu nevolnosti a závratí.