Těžba v Saúdské Arábii, která je největším producentem ropy v rámci kartelu, sice mírně vzrostla, země však nadále těží mnohem méně, než se zavázala. Kompenzuje tak dál nárůst těžby dalších členských zemí.
Růst vývozu z Iráku ukazuje, že politické napětí kvůli referendu o nezávislosti Kurdistánu vývoz neovlivnilo. Obavy z poklesu vývozu ropy z tohoto regionu pomohly tento týden k růstu ceny suroviny na téměř 60 dolarů za barel, maximum za více než dva roky.
Členové OPEC se koncem loňského listopadu dohodli, že od začátku letošního roku sníží těžbu o zhruba 1,2 milionu barelů denně, aby omezili dodávky na trh a podpořili cenu suroviny. K dohodě o snížení produkce se připojily i některé významné těžařské země mimo OPEC, například Rusko. Dohoda o omezení těžby byla původně sjednána na šest měsíců, v květnu však byla o devět měsíců prodloužena.
OPEC loni na konci listopadu oznámil, že jeho cílem je zajistit, aby těžba všech členů dohromady činila 32,5 milionu barelů denně. Tento údaj ale zahrnuje také Indonésii, která kartel opustila, a naopak nezahrnuje Rovníkovou Guineu, která se ke kartelu nově připojila.
Zveřejněný údaj za září zahrnuje 14 členských zemí, tedy i Rovníkovou Guineu a nezahrnuje Indonésii. Bez Rovníkové Guineje těžba OPEC v srpnu činila 32,72 milionu barelů denně. Dodávky ropy z 11 členských zemí, které souhlasily se snížením těžby, se v září zvýšily na 29,97 milionu barelů denně ze srpnových 29,93 milionu barelů.