Taxikáři v Praze blokují cestu na letiště, protestují proti Uberu

02.10.2017 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 2. října (ČTK) - Taxikáři v Praze dnes dopoledne zahájili protestní jízdu proti službám Uberu a blokují dopravu v okolí ruzyňského letiště. Protest není časově omezený, podle organizátorů může trvat i několik dní. Ještě před jeho zahájením se sešla se zástupcem Sdružení českých taxikářů pražská primátorka Adriana Krnáčová. Řešení ale nenalezli. Krnáčová taxikářům zopakovala, ať se obrátí na stát. Na podporu pražských kolegů vyjelo po městském okruhu v Brně na 70 vozů taxi. V Brně soud Uber zakázal.

Letiště kvůli protestu zřídilo informační centrum, kde cestujícím radí s možnými problémy v dopravě. Dispečinky taxi, které mají smlouvy s letištěm, se k protestům taxikářů proti Uberu ale nepřipojily, prý je blokáda silnice také poškozuje.

Situaci v okolí letiště a přilehlých komunikacích monitorují policisté z vrtulníku a na 20 stanovištích. V souvislosti s protestem už řešila několik případů, kdy řidiči podle policejního mluvčího Jana Daňka omezovali plynulost silničního provozu. Podle zákona o silniční dopravě to ale nesmí bezdůvodně dělat.

Taxikáři si k protestní jízdě vybrali trasu od Lipské ulice směrem na letiště, zpět kolem hotelu Marriott na Lipskou a opět nájezdem před Evropskou na Lipskou. Na trasu se podle zpravodajů ČTK vydali taxikáři kolem 10:30 a vytvořili skupiny. První kolona vyjela z Evropské ulice a blokovala pravý i levý jízdní pruh. Další kolona zhruba 70 aut se zformovala cestou z letiště.

V ulicích Lipská a Aviatická byl v 11:00 stupeň dopravy na čísle čtyři, což signalizuje vytváření kolon vozidel, výrazně sníženou průměrnou rychlost a narušený průjezd křižovatkami. O dopravní kolaps by šlo až při stupni pět. Policie podle vývoje situace proto některé vybrané úseky krátkodobě uzavírá a dopravu odklání.

Dopravní podnik s letištěm domluvil, že autobusy hromadné dopravy budou v případě nutnosti jezdit přímo po letištní ploše. Krátce před 11:00 už touto trasou jely linky 100, 119 a 191. Autobusy totiž jezdí jinou příjezdovou cestou než běžná doprava včetně vozidel taxi. Zástupci letiště současně vyzvali cestující, aby s problémy v dopravě na letiště počítali a nechali si před odletem dostatečnou časovou rezervu i pro možné dopravní komplikace.

Pokud přece jen někomu spoj uletí, jsou pro něj v kontaktním centru připravené počítače s internetovým připojením, kde si lze najít náhradní let. Zároveň ale letiště upozornilo, že evropská pravidla ochrany spotřebitele neřeší situaci, kdy kvůli stávce nebo protestům cestující nestihne odlet. Letiště ani dopravci pak nejsou povinni cestujícím poskytovat jakékoliv kompenzace.

David Bednář, který za sdružení taxikářů vystupuje, nevyloučil, že v dalších dnech by se protest mohl přesunout k magistrátu nebo ministerstvu průmyslu a obchodu. V kolik hodin skončí dnešní protest, neví. \"Dnes nikam nespěcháme, vyčlenili jsme si na to celý den. Necháváme tomu volný průběh,\" uvedl Bednář.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK