K příznivému vývoji české ekonomiky ve druhém čtvrtletí přispěla jak domácí, tak zahraniční poptávka. Podle ČSÚ se ve druhém čtvrtletí dařilo většině odvětví národního hospodářství. K růstu přispěl hlavně zpracovatelský průmysl tažený nejen výrobou aut, ale například i zvýšením produkce elektrických přístrojů a zařízení.
Od letošního dubna do června klesla ziskovost podniků meziročně o 2,9 procentního bodu na 49,6 procenta. \"Snížení ziskovosti podniků souviselo s rostoucími mzdovými náklady, které se zvýšily meziročně o 9,4 procenta,\" uvedli statistici.
Reálné příjmy domácností vzrostly ve 2. čtvrtletí o 2,6 procenta a spotřeba na obyvatele o 2,9 procenta. Průměrný měsíční příjem domácností na obyvatele v nominálním vyjádření byl 24.596 korun. \"Průměrný měsíční příjem ze zaměstnání dosáhl ve 2. čtvrtletí hodnoty 30.603 Kč a oproti stejnému období předchozího roku se reálně zvýšil o 4,4 procenta,\" zjistil ČSÚ. Průměrná měsíční spotřeba domácností na obyvatele v nominálním vyjádření dosáhla podle statistiků částky 22.564 korun.
Výsledkem rychlejšího růstu výdajů domácností než jejich příjmů byla meziročně nižší míra úspor, a to 10,9 procenta.\" Míra investic v sektoru domácností se meziročně téměř nezměnila a dosáhla 8,2 procenta,\" dodali statistici.
V prvním čtvrtletí vzrostla česká ekonomika meziročně o tři procenta. Proti předchozímu čtvrtletí se HDP od ledna do března zvýšil o 1,5 procenta.