Zpravodajský server BBC nicméně podotýká, že provozu barcelonského letiště El Prat se stávka nedotkla, údajně pracují také taxikáři. Mnoho katalánských politických, odborových a jiných organizací na dnešek volalo po stávce ve všech společenských sférách, avšak největší španělská odborářská sdružení UGT a CCOO iniciativu nepodpořila, takže zřejmě nebyl narušen například chod velkých továren, informovala agentura AP.
Výpadek naopak zastavil práce v barcelonském přístavu, zavřená zůstala řada kulturních památek včetně katedrály Sagrada Familia a všechny tréninky zrušil fotbalový klub FC Barcelona. Poslední údaje katalánských úřadů hovoří o zhruba 50 zablokovaných silnicích, podle deníku El País zůstaly zavřené téměř všechny školy a do práce nepřišly mimo jiné tři čtvrtiny pracovníků státních zdravotnických zařízení.
Terčem katalánského rozhořčení je zejména španělská federální policie, jejíž zásah proti účastníkům kontroverzního nedělního referenda o nezávislosti považují organizátoři stávky za \"hrubé porušení práv a svobod\". \"Lidé jsou naštvaní, velmi naštvaní,\" řekl 53letý účastník manifestace před katalánským ústředním španělské policie. Několikatisícový dav zde podle AP provolával hesla jako \"okupační síly\".
Na 2000 lidí se podle El País sešlo u katalánského sídla Lidové strany španělského premiéra Mariana Rajoye. Jeho vláda považuje úsilí katalánských lídrů za protiústavní a od začátku proti němu postupovala nekompromisně. Španělské ministerstvo vnitra tvrdí, že při nepokojích provázejících referendum bylo zraněno i 431 příslušníků federálních bezpečnostních složek; katalánské zdroje tento údaj uvádějí o řád nižší.