\"Za první čtyři měsíce roku byl přitom pokles dokonce deset procent. Následné oživení stavebnictví a nedostatek izolace PUR na ploché střechy v květnu a červnu však většinu tohoto poklesu vyrovnaly. Nepříznivý vývoj je způsoben především zpřísněním podmínek pro požární bariéry u bytových domů,\" uvedl Zemene. České stavebnictví podle ČSÚ v prvním pololetí meziročně vrostlo o 3,5 procenta.
Zemene doplnil, že v Německu, Rakousku nebo na Slovensku upravuje norma protipožární pruh minerální vlny na povinných 200 milimetrů, v Česku je podle novely požadováno 900 milimetrů. \"U domů s požární výškou nad 22,5 metru navíc není možné kombinovat zateplovací systém ETICS s pěnovým polystyrenem a s minerální vatou,\" uvedl dále Zemene.
Podle něj to bude mít dopad i na konečné spotřebitele, kterým se kvůli zavedení širokého pruhu minerální vlny může rekonstrukce bytových domů prodražit o více než deset procent. \"Pokles spotřeby pěnového polystyrenu ovlivnil také Integrovaný regionální operační program (IROP), který byl velmi administrativně náročný. Vyplnění žádosti bylo pro mnohé majitele bytových domů téměř nemožné,\" sdělil Zemene. Ministerstvo pro místní rozvoj, které program spravuje, na jaře administrativu sice zjednodušilo, podle Zemeneho to však bude mít pozitivní efekt na spotřebu polystyrenu až ve druhé polovině roku. \"V IROP je k letošnímu roku k dispozici celkem 17 miliard korun a žádat mohou i bytové domy o několika málo bytech,\" dodal Zemene.
Sdružení EPS ČR je národní organizace založená v roce 1998. Má 12 členů a reprezentuje tak většinu dodavatelů a zpracovatelů EPS v Česku. Roční obrat se pohybuje kolem 4,5 miliardy korun při zpracování více než 50.000 tun EPS. Členské firmy zaměstnávají přes 1000 pracovníků.