Start je určen pro menší české akciové společnosti s celkovou tržní kapitalizací (hodnotou) nad jeden milion eur (26 milionů Kč). \"Regulované trhy jsou pro menší firmy prakticky nedostupné. Důvodem je přemíra administrativy vyžadovaná regulací, která ve svém důsledku zvyšuje celkové náklady na vstup na burzu. Odstranění nebo alespoň částečná eliminace těchto bariér byla pro nás zásadní při přípravě trhu Start,\" dodal Koblic.
Start nabízí nové příležitosti především pro zkušené, kapitálově silné investory nejen z řad individuálních investorů, ale i soukromých fondů. V Česku je podle Koblice nyní vysoký objem volného kapitálu v rukou privátního sektoru a zároveň nám chybí alternativní možnosti, jak jej zhodnotit.
Start se bude formou obchodování lišit od nynějších trhů pražské burzy. Nebude se na něm obchodovat kontinuálně, ale likvidita bude koncentrována do aukčních dnů, tzv. Start days. Během nich se čtyřikrát ročně potká nabídka emitentů s poptávkou investorů. Součástí aukčních dnů bude prezentace emitentů v místě konání aukce nebo formou videa. Bezprostředně poté bude následovat aukce v burzovním systému Xetra. Minimální obchodované množství, tzv. lot, je stanoven na 0,5 milionu Kč.
Burza již v minulosti trh pro malé a střední firmy založila. Jeho fungování bylo postaveno na aktivní spolupráci se členy burzy, kteří měli sloužit jako takzvaní \"garanti emisí\". Měli provázet emitenty procesem vstupu, podporovat jejich likviditu a dohlížet na plnění informačních povinností. \"Tento koncept se neosvědčil. Množství povinností, které bylo kladeno na členy, se ukázalo z jejich pohledu jako obtížně akceptovatelné,\" podotkl Koblic.
Na trhu Start se plnění informačních povinností přesouvá zcela do rukou emitentů samotných. Ti podle pravidel trhu alespoň jednou ročně zajistí zpracování nezávislé analýzy, která poslouží potenciálním investorům jako vodítko při jejich rozhodování, zda do dané firmy vloží své peníze.
fd mal